Бившият ръководител на Европейската централна банка, Марио Драги, подчерта пред европейските лидери, събрани в Унгария, че нуждата от реформиране на икономиката на ЕС и изпълнение на препоръките от неговия доклад за конкурентоспособност е по-спешна от всякога.
Бившият италиански премиер заяви, че „усещането за спешност е по-голямо, отколкото преди седмица“, преди Доналд Тръмп да спечели президентските избори в САЩ.
„Някои от [предложенията в доклада]… бяха спешни и преди, защото европейската икономика беше в застой; днес те са дори още по-спешни,“ каза Драги пред POLITICO в петък.
По време на кампанията си Тръмп заплаши с универсално 10-процентово мито за вносни стоки. Той също така заплаши да прекрати помощта за Украйна и да спре подкрепата за страни от НАТО, които не инвестират 2% от своя БВП в отбрана.
Путин поздрави Тръмп и обяви готовност за възобновяване на контактите.
Лидерите на ЕС се събраха на неформална среща в Будапеща за обсъждане на доклада на Драги, представен през септември, който препоръчва спешно запълване на инвестиционен дефицит от 800 милиарда евро годишно.
Европейските лидери ще обсъждат в Будапеща доклада на Марио Драги.
След победата на Тръмп, препоръките на Драги може да спомогнат за съсредоточаване на вниманието, въпреки че две от най-големите икономики на ЕС, Франция и Германия, са изправени пред вътрешни проблеми.
Илон Мъск нарече Олаф Шолц „глупак“ след политическия разпад в Германия.
Запитан дали разпадането на германската коалиция ще възпрепятства разговорите в Будапеща, Драги заяви пред POLITICO, че „състоянието на европейските правителства е такова, каквото е, и трябва да се [адаптираме] към политическите времена.“
„Това не е доклад, който трябва да бъде изпълнен веднага тази вечер,“ добави той.
Пред журналисти Драги подчерта, че най-спешното нещо е не да се договори инвестиционен план в петък, а да се „предотврати фрагментирането на Единния пазар и разпокъсването на капиталовите пазари.“
Драги предупреди, че Единният пазар е успешен, но остава силно фрагментиран, което възпрепятства европейските компании да се разрастват и да се конкурират на международно ниво.
Източник: Politico.eu
Превод: MEDIAMALL.info