Разликата в заплатите на жените и мъжете е по-актуален въпрос от всякога, но той само илюстрира проблема на микроскопично ниво. На макроскопично ниво нещата са още по-драматични.
Икономическото неравенство се увеличи драстично след пандемията от Covid-19: милиардерите по света сега са с 3,3 трилиона долара по-богати, отколкото през 2020 г., пише ilgiornale.it.
По-конкретно, 5-те най-богати мъже в света (Илън Мъск, Бърнард Арно, Джеф Безос, Лари Елисън и Марк Зукърбърг) са удвоили състоянието си повече от два пъти.
В сравнение с 2020 г. обаче, те отбелязаха ясните +114% приходи, достигайки общо 869 милиарда долара.
На глобално ниво проблемът преди всичко е свързан с пола: мъжете притежават 105 000 милиарда пъти повече богатство от жените, въпреки че сега са почти еднакъв брой полове.
Това е разлика, равняваща се на 4 пъти размера на икономиката на САЩ.
За жена, работеща в здравеопазването или социалните дейности, например, са необходими около 1200 години, за да спечели това, което печели средно главният изпълнителен директор на една от 100-те най-големи компании в списъка на “Fortune”.
Ако настоящите тенденции продължат, световната бедност няма да бъде изкоренена още 229 години.
От друга страна, в рамките на едно десетилетие светът ще коронова първия си трилионер, издигайки пропастта между богати и бедни до нови висоти.
Превод: MEDIAMALL
Още новини четете в категория Бизнес