„Коксан“ е втората по големина гаубица в света, надминавана по размер само от съветската 2С7М „Малка“, която в момента се използва от Русия и Украйна.
За разлика от съветската система обаче, която има сравнително малък обсег и е използвана само в малък брой единици, Koksan е много широко разгърната от Корейската народна армия и има един от най-големият обсег в света.
Неговата централна роля в артилерийските сили на страната го прави едно от най-вероятните активи, които да бъдат разгърнати, ако севернокорейски сухопътни части се присъединят към военни усилия.
Тъй като Северна Корея разполага с най-голямата артилерийска сила в света, експертният опит на страната в тази област отдавна се подчертава от руски и чуждестранни анализатори като област, където подкрепата би била особено ценена в украинската война.
Koksan е разположен на шасито на съветския танк Type 54/55, надеждно и широко използвано превозно средство, което формира гръбнака на бронираните части на Северна Корея до 80-те години на миналия век. Простотата на шасито прави Koksan относително лесен за обслужване и поддръжка.
Артилерийската система е била модернизирана и подобрявана многократно, за да се подобри нейната ефективност, нейният превоз на боеприпаси и нейният обхват, докато операциите в значителен мащаб по време на войната между Иран и Ирак в ръцете на Иран гарантират, че системата е била тествана в бойни действия в продължение на няколко години.
Въвеждането на 170-милиметровата система в експлоатация в края на 70-те години на миналия век съвпадна в голяма степен с разработването на първите балистични ракети от Северна Корея и докато позицията на отбранителния сектор на страната се повиши неимоверно през последните 45 години, оръдията все още са високо ценени заради способността си да водят огън на големи разстояния и с много ниски разходи в сравнение с ракетна артилерия или ракети.
Преди това приблизително 75 процента от севернокорейските артилерийски снаряди, изпратени в Русия, бяха с калибър 152 мм, а останалите бяха снаряди с калибър 122 мм.
Пристигането на 170-милиметрови оръдия, които вероятно ще бъдат обслужвани от севернокорейските сили поне първоначално, ще наложи доставки на трети калибър корейски артилерийски снаряд за Русия - която вече е получила над 6 милиона снаряда от източния си съсед.
Изцяло ненадминатата способност на Северна Корея да доставя артилерия вероятно е била основна промяна за способността на Русия да води войната в Украйна, осигурявайки ясно предимство пред много по-ограничените доставки на украинската армия от Запада.
Приблизителният обсег на стрелба от 65 километра на Koksan му осигурява значително по-голям обсег от много по-малките 152 mm и 155 mm оръдия, които Украйна разполага в момента, въпреки че остава несигурно дали са разработени прецизни управляеми снаряди за системата.
Разполагането на оръдия Koksan отваря редица възможности за по-нататъшно сътрудничество в областта на отбраната между Москва и Пхенян, включително с оръжия, като в крайна сметка могат да бъдат въведени в руската армия или Русия и Северна Корея потенциално съвместно да разработват нови класове управляеми 170 мм снаряди за допълнително подобряване на производителността.
Ако пускането на 170-милиметрово оръдие се окаже със значително въздействие върху бойното поле, разработването на мобилна гаутица от този калибър от Русия с подкрепата на Северна Корея също остава възможно.