Към 21:20 UTC на 31 октомври астрономите от Института по приложна геофизика на НАСА са регистрирали силно изригване на Слънцето с голяма интензивност – Х2.1 (R2) в рентгеновия диапазон от слънчевото петно AR3878 , с късовълново радиозатъмнение над Тихия океан и Азия. Следствие от изригването беше изхвърляне на коронарна маса със скорост от 500 - 700 km/s.
Проверка на Meteo Balkans установи, че за щастие основният поток не е насочен към Земята, но планетата ни все пак ще изпита въздействие от това изригване. На 03-04 ноември очакваме геомагнитна буря от клас G2. Това сочат данните от Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ, предават от метеорологичния сайт.
Нека да припомним, че магнитните бури са разделени на пет категории - G1 "слаб", G2 "среден", G3 "силен", G4 "много силен" и G5 "изключително силен".
(Интензивността на рентгеновото излъчване от слънчевите изригвания се обозначава с латинските букви A, B, C, M, X, като с X обозначават най-мощните изригвания.)
Нека да припомним, че магнитните бури са разделени на пет категории - G1 "слаб", G2 "среден", G3 "силен", G4 "много силен" и G5 "изключително силен".
Архипелаг от слънчеви петна се обръща по посока към нашата планета. Слънчевите петна AR3873, 3872, 3869 3871, 3868 - карат астрономите да настръхнат. Защото потенциалът им е да генерират серия от изригвания от Х е голям.
Наблюдаваме положителните и отрицателните магнитни полета. Те са толкова близко едно до друго, че може да причинят сериозна експлозия от клас Х, предупреждават астрономи.
През следващите 48 часа се очаква силна експлозия от клас Х, предупреждават астрономи. За съжаление нашата планета ще изпита въздействието от подобна експлозия, защото слънчевото петно реално е насочено към Земята.