Служители на МВР в цивилно облекло вече наблюдават пътищата за нарушения, сочейки рисковите автомобили на колегите си в патрулни коли. Това стана ясно от изявление на заместник-директора на Националната полиция Калоян Милтенов пред вътрешната комисия в Народното събрание. Според информация на БНР, той е обявил, че цивилни полицаи са вече част от четиридневна акция за контрол на движението, стартирала в четвъртък.
„Полицейска операция е в рамките на 4 дни. Като в нея са включени дори цивилни служители на МВР, които да подават сигнали при констатирани нарушения на Закона за движението по пътищата. Респективно патрул, който е брандиран и с униформени служители да ги спират и да вземат отношение", заяви полицейският шеф.
Към момента законът не позволява на полицаи в цивилно облекло да спират и глобяват нарушителите на пътя, но промяна в тази насока предстои. Вътрешният министър Даниел Митов съобщи, че МВР очаква парламентът да приеме необходимите промени в Закона за движението по пътищата.
Това е пореден опит на МВР да възстанови практиката, при която негови служители в цивилни автомобили да следят и спират за проверка водачи на пътя. Ведомството е изготвило проектопромени в Закона за движение по пътищата, с които предлага да получи това правомощие. В миналото подобни правомощия са били въвеждани за кратко с подзаконови актове, но впоследствие са отменяни поради противоречиви резултати.
В някои случаи дори са анулирани актове за наказания на водачи, тъй като не е имало законово основание за подобен тип проверки на пътя. Като цяло тази практика се счита за спорна, тъй като създава потенциални условия за корупция.
От началото на годината до 31 март в България са регистрирани 1245 тежки пътнотранспортни произшествия, което е с 221 по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Издадени са 445 405 електронни фиша за нарушения. Установени са 2333 шофьори, седнали зад волана след употреба на алкохол.
Успоредно с мерките на МВР, министърът на регионалното развитие Иван Иванов е разпоредил в срок от една седмица да бъдат проверени всички пътни участъци в страната, в които се случват най-много катастрофи.
Междувременно изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е разпоредил катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна край село Телиш, да бъде разследвана от Националната следствена служба. Инцидентът е станал на главния път Бяла - Ботевград, в района на местността „Хумата", между камион с прикачено полуремарке и лек автомобил.
Според получения сигнал, младеж на около 15-16 години е седнал зад волана и е управлявал автомобил със скорост, значително надвишаваща разрешената. По булевард „Цариградско шосе" максималната разрешена скорост е 80 километра в час, но на километража на таблото на неправоспособния водач на моменти се вижда, че е надвишил 260 километра в час, докато превозва други двама непълнолетни, също на 15 и 16 години.
От сдружение „Автотехнически експерти по пътна безопасност" са направили експеримент, за да изчислят реалната скорост от видеото. Според изчисленията им тя е поне 235 километра в час.
„Шофьорите, които карат с такава скорост, ги наричаме пътници в собствените си автомобили. Например при преминаването през пътното платно на бездомно животно може да последва трагедия. Родителите на тези деца могат да ги прегръщат и да се радват, че са се прибрали живи вкъщи. Сега хейтът се обръща към младите хора, но и държавата не си е влязла в ролята. Към днешна дата няма нито едно държавно съоръжение, където тези млади хора да могат да отидат да видят колко вдига техният автомобил, да дрифтят, да правят състезателни елементи." Това посочи бившият автомобилен състезател Румен Дунев от сдружението, който призовава младежите със страст към високите скорости да се обърнат към Българската федерация по автомобилен спорт.
Сигналът, получен в редакцията на телевизията, е изпратен на полицията, откъдето са започнали проверка.
Това не е първият подобен случай. През октомври 2020 година в Пловдив баща е позволил на 16-годишния си син да шофира автомобил след сватбено тържество. Непълнолетното момче е управлявало колата със 170 километра в час по улиците на града, а дрегерът е отчел 1.07 промила алкохол в кръвта му.
През август миналата година пък стана ясно, че дете, което едва вижда пътя, е карало автомобил по автомагистрала „Хемус", докато до него е седял възрастен мъж, за когото се предполага, че е бащата, даващ му напътствия.