С промените се създава възможност Министерският съвет да може да взима решение за закриване на частни ВУЗ-ове, които трайно не осъществяват учебен процес.
Според приетите текстове с „трайно“ се означава срок от шест месеца от ежегодния график на учебния процес.
На първо четене бяха приети два законопроекта за промени в Закона за висшето образование, с които се създава правна възможност за закриване на университети, които трайно не осъществяват дейност.
Първоначално в текста бе записано "междуправителствени спогодби".
Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС направи техническа поправка, която бе одобрена от пленарната зала.
Той обясни, че понятието международен договор има легална дефиниция, а междуправителствените спогодби са само вид международни договори.
Ивайло Папов от "Възраждане" каза, че с въпросния текст отново се допуска прецедент.
Той коментира, че срокът от шест месеца също е кратък.
"Това не означава, че ние сме "за" оставяне на съществуването на университети, които имат фиктивна дейност", посочи той.
"Ако той не започне учебната година, а учебната година е фиксирана като период, това означава, че няма как да влезе и в следващия семестър", обясни депутатът.
По думите му от този аспект – шест месеца е минималният срок, в който може да извърши каквато и да е дейност, а период от над шест месеца "удължава безкрайно процедурите".
"Аз лично смятам, че ако един университет шест месеца не работи, той няма как да продължи да изпълнява своята дейност", заяви Чорбанов.