21 Април
София 8.1 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Нарушена координация и баланс: Какви могат да бъдат причините и как да ги преодолеем?

01/04/2025 23:01
нарушена координация баланс какви бъдат причините преодолеем
Невъзможността за запазване на равновесие при стоеж на един крак може да бъде резултат от различни фактори

Обикновено е свързана с нарушена координация, мускулна слабост, проблеми с баланса или неврологични проблеми.

В напреднала възраст много хора се сблъскват с  промени и в походката, което се причинява от влошено зрение или слух, но често е факт и заради други изменения,  от нормални физиологични особености до сериозни здравословни състояния. 

За да стоите на един крак, се изискват силни стабилизиращи мускули, особено в глезените, коленете и бедрата, и добра проприоцепция - усещане за позицията на тялото в пространството.

Ако човек не практикува често движения от този тип, неговите мускули и нервната му система може да не са достатъчно координирани. В този случай редовни упражнения за баланс могат да помогнат.

Физическа или умствена изтощеност е другата причина временно да се намалят концентрацията и мускулният контрол, което води до нестабилност в позата или до треперене.

С напредване на възрастта мускулната сила, проприоцепцията и рефлексите отслабват, което прави запазването на баланса по-труден. Това е нормално след 50-60-годишна възраст, но може да се подобри с тренировки. 

Ако проблемите са от неврологично естество, една от причините може да е периферна невропатия.

До увреждане на периферните нерви се стига поради диабет, недостиг на витамин B12 или алкохолизъм. Симптомите са изтръпване, мравучкане или слабост в краката, което нарушава проприоцепцията.

Друга причина може да бъде множествена склероза - автоимунно заболяване, което засяга централната нервна система. Характеризира се със загуба на координация, мускулна слабост, треперене. 

Причина за нестабилност в позата е и проблем с вестибуларния апарат

Често това се случва след възпаление или дисфункция на вътрешното ухо, което контролира равновесието, а симптомите са замаяност, гадене, чувство за „виене на свят“ при стоене на един крак. 

За установяване на причината може да се направи като начало самооценка - временна ли е нестабилността, кога се появява - дали след умора или се случва постоянно.

Има ли други симптоми – болка, изтръпване, замаяност, треперене, и влошава ли се състоянието при затваряне на очите. Ако това се случва, има предполагаем проблем с вестибуларната система, тъй като зрението компенсира тези състояния.

При сериозен и постоянен проблем обаче трябва да се посети лекар специалист, който да проведе неврологичен преглед с тестване на рефлексите, координацията и да назначи кръвни изследвания за проверка на витамин B12, нивата на глюкозата и електролитите.

При нужда и при съмнение за мозъчни или гръбначни проблеми се прави и образна диагностика – ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография.

При постоянна или влошаваща се лоша координация трябва да се направи възможно най-скоро консултация с общопрактикуващ лекар или невролог, особено ако има допълнителни симптоми. 

Денис Мартинов

Още новини четете в категория Здраве
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Понеделник 21.04.2025 8.1 °C
Варна Понеделник 21.04.2025 6.3 °C
Бургас Понеделник 21.04.2025 8.3 °C
Пловдив Понеделник 21.04.2025 11.1 °C
Стара Загора Понеделник 21.04.2025 10 °C
Русе Понеделник 21.04.2025 11.8 °C
Благоевград Понеделник 21.04.2025 5.9 °C

Дневен хороскоп