Току-що излязъл от държавна служба, Мъск се нахвърли срещу законопроекта, наричайки го „мерзост“ и път към фалит на Америка.
Атаката на Мъск обаче не е насочена толкова към конгресмените, колкото към Тръмп, основният лобист на законопроекта.
Американски експерти обаче посочват, че капката, която е преляла чашата, не е това, а оттеглянето на номинацията на Джаред Айзъкман за директор на НАСА от Тръмп, което дойде в деня на напускането на Мъск от DOGE.
Айзъкман е милиардер и приятел на Мъск, летял два пъти в космоса с кораби на SpaceX. Мъск лично лобира за номинацията му и изглеждаше, че е успял: Айзъкман вече беше одобрен от съответната комисия на Сената.
Но в последния ден на Мъск в DOGE Тръмп обяви, че номинацията е оттеглена.
Белият дом не обясни точно мотивите зад стратегията на Тръмп срещу Мъск.
Американски медии твърдят, че Тръмп е взел решението си за Айзъкман, след като му е била представена информация за големите му дарения за Демократическата партия.
Но по-вероятно е Айзъкман да е станал жертва на задкулисната борба между Мъск и част от обкръжението на президента: подобно на много успешни предприемачи, Мъск се оказа напълно неопитен в политическите интриги и бързо беше „сдъвкан“ от кариерни политици и бюрократи във Вашингтон.
Потенциален разрив между собственика на X и администрацията на Тръмп може да лиши републиканците от подкрепата на платформата на Мъск.
Засега изглежда малко вероятно, но както самият Тръмп често казва, „в света се случват невероятни неща през цялото време“.
Днес това вече не изглежда толкова малко вероятен сценарий.
Загубата на Мъск е огромна грешка за Тръмп, която ще има далечни последици.
Олег Царев