Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви днес, че страната му остава решително настроена да изпрати сили в град Рафах в най-южната част от ивицата Газа. Там са намерили убежище повече от един милион палестинци. Както и че при необходимост е готова да предприеме действия без подкрепата на САЩ, предаде Ройтерс и БТА.
Агенцията отбелязва, че той е казал това в обстановка на напрегнати отношения между двамата съюзници. Това е в момент, когато войната в ивицата Газа продължава вече шести месец.
В официално изявление Нетаняху съобщи, че е казал на пристигналия на посещение в Израел държавен секретар на САЩ Антъни Блинкън, че няма как ислямисткото движение „Хамас“ да бъде победено без навлизане в Рафах. По време на шестото си пътуване до Близкия изток за последната половин година Блинкен се срещна на четири очи с израелския премиер за преговори. Те целят засилване на притока на хуманитарна помощ в Газа.
„Казах му, че се надявам, че ще го [настъплението в Рафах] направим с подкрепата на САЩ. Но ако трябва, ще го направим сами“, заяви израелският премиер.
Според Израел, Рафах е последната твърдина на екстремистите от „Хамас“. Също така и има план как да бъдат евакуирани цивилните преди готвеното настъпление. Вашингтон обаче предупреждава, че наземна операция би била „грешка“, от която хората, намерили убежище в града, ще пострадат тежко.
Израел твърди, че днес е ликвидирал и заловил стотици бойци на „Хамас“ по време на продължила пет дни операция в болничния комплекс „Аш Шифа“ в Газа. Това е едно от малкото останали дори частично действащия лечебни заведения в северната част на анклава. „Хамас“ и медицинският персонал отричат на място да е имало бойци.
Напрежението между САЩ и Израел става все по-публично. Американският президент Джо Байдън нарече кампанията на Израел в Газа „прекомерна“. Байдън каза, че при нея загиват твърде много цивилни, отбелязва Ройтерс.
Войната беше предизвикана от нападението в Южен Израел на бойци на „Хамас“, при което бяха убити 1200 и отвлечени 253 души. Повече от 32 хил. палестинци са загинали при последвалите израелски бомбардировки по данни на здравните власти в Газа.
Преди срещата Блинкън заяви, че ще накара Нетаняху да предприеме спешни мерки за приемането на допълнителна хуманитарна помощ в гъсто населения анклав, заплашван според ООН от глад.
Американски служители заявиха, че доставките по суша трябва бързо да се увеличат и че помощта трябва да се поддържа в дългосрочен план.
„Сто процента от населението в Газа страда от високи нива на остра продоволствена несигурност. Не можем и не трябва да позволяваме това да продължи“, заяви Блинкън на пресконференция снощи.
Израел, който проследява всички пратки към Газа и е закрил достъпа към северната част на анклава, отрича обвиненията, че ограничава доставките. Оттам твърдят, че там достига достатъчно помощ.
„Доколкото знаем, според анализите ни няма глад в Газа. Има достатъчно количество храна, което влиза в Газа ежедневно“, заяви пред репортери полк. Моше Тетро, ръководител на Израелската администрация за координация и връзка за Газа.