Ищците – около 8 500 собственици на автомобили – твърдят, че производителите са използвали т.нар. „дефектни устройства“ – софтуер или хардуер, който променя поведението на двигателя по време на официални тестове, за да изглеждат колите по-екологични, отколкото са в действителност. В реални условия автомобилите значително надвишавали допустимите нива на вредни емисии, особено на азотни оксиди, което е в разрез с екостандартите на Великобритания и ЕС.
Въпреки опитите на Nissan да блокира делото, съдът отхвърли възраженията им и постанови, че искът може да бъде разглеждан като колективен. Производителите настояваха за индивидуално разглеждане на всеки случай, но съдът прие, че сходният характер на оплакванията и броят на потърпевшите оправдават групов подход.
Според адвоката на ищците Джоузеф Маккей, делото стана възможно благодарение на последните реформи в шотландската съдебна система, които улесниха подаването на колективни искове.
Случаят с Renault и Nissan се нарежда сред поредицата съдебни спорове, които разтърсиха автомобилната индустрия в последните години. Ако съдът отсъди в полза на ищците, компаниите може да се изправят пред сериозни финансови санкции и тежки репутационни щети. Очаква се делото да има сериозно отражение върху бъдещата отговорност на производителите относно екологичните стандарти и прозрачността в автомобилния сектор.