Общо 120 неправителствени организации издигат номинацията на Джема Грозданова за омбудсман на България, каза пред журналисти д-р Станимир Хасърджиев, директор на Националната пациенска организация, след като заедно с Грозданова внасоха в деловодството на парламента документите, необходими за нейната кандидатура за поста омбудсман на България.
"Нашата неправителствена организация има възможност да внесе такава кандидатура. Надяваме се това да има голямо значение както за обществото, така и за медиите, така и за депутатите и политиците, които ще вземат в крайна сметка решението", каза Хасърджиев.
Той допълни, че зад номинацията на Грозданова стои и Националната мрежа за децата, в която, също като мрежова организация, членуват над 50 неправителствени организации. Владислава Цолова, председател на Управителния съвет на Националната пациентска организация, каза, че с Джема Грозданова като лекар имат 15 години стаж в защитата на правата на пациентите и уязвимите групи в обществото. Сигурни сме, че омбудсманът на България трябва да бъде жена, каза Цолова и посочи, че това трябва да е Джема Грозданова.
Вярвам, че има възможност да се вземе решение на база качества, а не само по конюнктурни причини, добави тя.
Грозданова заяви, че като обществена личност е консенсусна, балансирана и е подходяща за длъжността. Искам да върша тази работа, а тази комбинация - някой да е подходящ и да иска да свърши работа, в момента не е много застъпена в нашата среда. Имам политически опит, което със сигурност е плюс. Не съм в активната политика от пет години. Заместник-председател съм на партия, но от 26 февруари ми е подадена оставката, каза Грозданова.
Грозданова заяви, че ще работи за съживяване на институцията на омбудсмана, която няма основен ръководител. Аз съм лекар и ще работя основно в направление "Здравеопазване", "Околна среда" и "Детско правосъдие". Смятам, че системата в момента не работи добре за децата, те имат нужда от съвременно правосъдие и отношения със съдебната система, които държавата ни не е изградила. Работила съм в Съвета на Европа от 2009 г. до 2020 г. в Страсбург. Това е основната институция, която има отношение към правата на човека и всички документи, които Европейският съюз е приел в това направление. Работила съм по три основни конвенции - едната е конвенция Лансароте от 2011 г., ратифицирана с мое участие и свързана със защитата от сексуално насилие над деца, Стратегията за защита на детето от 2016 г., която е третата стратегия за Съвета на Европа, приета по време на българското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа. В тази папка е целият ми живот, така че се надявам някой да го оцени и да гласува информирано и мотивирано, каза Грозданова.