12 Юни
София 27.3 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Нов глобален доклад алармира: Океаните се влошават с ускорени темпове

08/06/2025 20:18
нов глобален доклад алармира океаните влошават ускорени темпове
“Барометър Морска звезда” представя тревожни данни за състоянието на океаните – свръхулов, застрашени видове и здравни разходи от замърсяване

Глобален доклад за състоянието на океаните, публикуван в бюлетина "Барометър "Морска звезда" (Barometer Starfish), дава "тревожна" оценка за тях, като посочва, че то се влошава все по-бързо. Това съобщиха създателите на бюлетина пред АФП, предава БТА.

Световни лидери се събират в Ница за среща на ООН за океаните – САЩ бойкотират форума.

Предназначен за широката общественост, този барометър във формата на морска звезда, който може да бъде разгледан на английски и френски език на адрес www.starfishbarometer.org, ще бъде представен в неделя на държавните и правителствените ръководители, присъстващи в Ница на Третата конференция на ООН за океаните.

Свръхулов, рекордни температури, застрашени морски видове... барометърът "рисува доста тревожна картина на състоянието на океан." Това каза пред АФП Марина Леви, изследовател от Националния център за научни изследвания (CNRS), която е сред ръководителите на изданието за 2025 г. Това е "предупреждение, че ситуацията се влошава и че темпът на влошаване се ускорява", добави тя.

Барометърът е от пет части. Той е изготвен от мултидисциплинарен екип от изследователи, като с поредица от цифри документира състоянието на океана, натиска от страна на човека, цената на океанските промени, усилията за защита и възможностите за човечеството.

Целта е "да бъдат показани на 360 градуса различните аспекти на океана", каза Марина Леви.

В него се посочва например, че 1677 морски вида са застрашени от изчезване, включително една трета от акулите и повече от една четвърт от китоподобните, че разходите за здравеопазване, дължащи се на излагането на пластмаса чрез морските продукти, са надхвърлили 250 млрд. долара (219 млрд. евро) през 2015 г. и че 37,7 процента от рибните запаси са свръхексплоатирани.

"Това е барометър за 2025 г., който казва: внимавайте, наистина сме на траектория на нарастващ натиск, океанът се променя бързо." Това обобщава Пиер Бахурел, управляващ директор на Mercator Ocean International, който е е сред ръководителите на проекта.

"Не ни е трудно да изброим целия натиск, който се упражнява, той е доста плашещ", допълва той.

Този показател, който беше контролиран от международния научен комитет на конгреса One Ocean Science, проведен тази седмица в Ница, ще бъде актуализиран всеки 8 юни за Световния ден на океана.

Той "ще ни позволи да измерим количествено" дали мерките, предприети от конференцията на ООН, "имат положително въздействие върху океана", каза г-жа Леви.

Очаква се на срещата на върха в Ница до 13 юни да присъстват около петдесет държавни и правителствени ръководители и хиляди делегати, учени и представители на неправителствени организации.

Официалната делегация от Българския антарктически институт, която ще представи България на Конференцията на ООН за океаните между 9 и 13 юни в Ница, включва проф. Христо Пимпирев, Драгомир Матеев и гл. ас. д-р Росица Янева.

Още новини четете в категория Любопитно
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Четвъртък 12.06.2025 27.3 °C
Варна Четвъртък 12.06.2025 23.1 °C
Бургас Четвъртък 12.06.2025 22.1 °C
Пловдив Четвъртък 12.06.2025 31 °C
Стара Загора Четвъртък 12.06.2025 22.3 °C
Русе Четвъртък 12.06.2025 22 °C
Благоевград Четвъртък 12.06.2025 21.4 °C

Дневен хороскоп