Хабек беше попитан в интервю за германската обществена телевизия ARD дали би се противопоставил на решението на сегашния канцлер да не изпраща ракети с голям обсег на Украйна.
Той каза, че в качеството си на министър на икономиката многократно е вземал решения за доставки на оръжие. "Това беше част от работата ми и това бяха едни от най-трудните решения, които трябваше да взема."
Украинският президент Володимир Зеленски многократно поиска от своите съюзници оръжия с голям обсег, така че украинската армия да може да атакува руски логистични центрове и военни бази далеч зад фронтовата линия и на руска територия.
Шолц оправдава решението си да не доставя крилати ракети Taurus с няколко причини, включително че те ще позволят на Украйна също да удари цели в руската столица Москва, пише News.bg.
Германия ще проведе предсрочни избори на 23 февруари, след като идеологически разнообразната тристранна коалиция на Шолц, сформирана от неговата Германска социалдемократическа партия (ГСДП), Зелените и неолибералните свободни демократи (FDP) се разпадна миналата седмица след месеци на вътрешни борби.
Шолц заяви, че разговорът му с Владимир Путин в петък не е дал индикация за промяна в мисленето на руския президент относно войната в Украйна.
Той обаче защити силно критикуваното си решение да се обади по телефона на Кремъл.
Позовавайки се на предстоящото завръщане на Доналд Тръмп като президент на САЩ, той отбеляза, че не би било добре Вашингтон да поддържа редовен контакт с Путин, а никой европейски лидер да не го прави.
"Разговорът беше много подробен, но допринесе за признаването, че почти нищо не се е променило във възгледите на руския президент за войната - и това не е добра новина", обобщи Шолц.
Междувременно, САЩ обявиха, че ще бъде дадено разрешение на Украйна да нанася удари в Русия с американски оръжия.