Наскоро просветният министър лансира за пръв път идеята си за нов учебен предмет, който да се изучава в родните училища. Тази седмица той разви плановете си за комбинирания клас „Добродетели и религии“, който да бъде реално нещо повече от традиционното изучаване на предмет "Религия".
???? състрадание
честност
отговорност
уважение
толерантност
"Това означава, че ще поставим акцент не толкова и само върху религията, а върху формирането на социално-етични и културни компетентности у учениците. И с фокус върху етичните норми." Това обясни миналата седмица в парламента Красимир Вълчев.
Подобни часове има и в повечето европейски държави. Масовата практика е в тях да не се поставят оценки на учениците. Вероятно така ще бъде и в българските училища, пише dariknews.bg.
Хубавото е, че децата и техните родители ще могат да "моделират" предмета. Например учениците, които не желаят да учат религия, ще могат да изберат час, в който в по-голяма степен ще се преподават етика, добродетели и ценности.
"Ще има възможност за избор между програми с елементи на конфесионално образование и без елементи на него, като и в момента го има това нещо", обясни министър Вълчев.
Все още не е ясно със сигурност дали "Добродетели и религии" ще се изучава от първи до 12-и клас. "Може да се започне с изучаването на предмета с първи клас", смята образователният министър.
Очаква се промените в Закона на предучилищното и училищното образование да бъдат предложени за обществено обсъждане до средата на май.
Синдикатът на българските учители настоява за квалификация на преподавателите по български език, философия и история, които участват в междупредметното преподаване на религиите. Това заяви председателят на синдиката Янка Такева по време на Националната конференция “35 години Синдикат на българските учители”.
"Те да бъдат квалифицирани, защото без квалификация не може да стане. Искаме от министъра да събере началниците на регионални управления и нас като социални партньори, за да може да дискутираме как и по какъв начин да се извърши тази квалификация, както и кой да я направи", добави Такева.
Възможно е Българската православна църква да се включи в обучението, след като патриарх Даниил предложи експертизата на Светия синод на просветния министър през февруари. Това предложение беше обсъдено на среща между двамата.
Скорошно излследване на социолозите от агенция "Тренд" показва, че близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците. Малко над една четвърт (26%) са по-скоро или категорично против. Одобрението е по-ниско от средното сред най-младите и по-високо сред хората над 70 г.
68% от членовете на нашия синдикат одобряват въвеждането на учебната дисциплина “Добродетели и религии”. Янка Такева, председател на синдиката на учителите, подчерта, че те подкрепят министъра на образованието Красимир Вълчев.
Кака Милка, старши духовен хигиенист
09.04.2025 11:27Нека да не се забравя, първо, че Вярата в Бог е въпрос на СВОБОДНА ВОЛЯ, не е възможно да се изучи, наложи или изисква от хората. Второ, България по Конституция е Православна Христианска държава! Трето, изключително много са закъсняли с тази идея. Атеисти си имаме предостатъчно, те са около 40% и те не се интересуват от нови учебни предмети по добродетели а от чалга музика. Това че по Великден някой се сеща да запали по една свещ в църквата с нищо не го приобщава към вярващите! Или се моли на Бога, само като е на зор, болен или закопнял за материални 'блага' още по-малко му допринася! Ако правителството наистина иска децата ни да се приобщават към Христианаското Православе(нека не забравяме и за малцинствата ползващи мюсюлманска вяра)трябва да има два предмета"Православно Вероучение" и "Ислям и Коран"! На българските деца не им трябва да бъдат обърквани и манипулирани, да изучават академично общо над 4 200-те световни религии и около 9 000 секти, а да се събудят и приобщават към нашите общо две основни общности, основно Православна и за българските помаци, изповядващи мюсюлманска вяра. Важно е децата ни да повярват ПО СВОЯ ВОЛЯ в Бог! А добродетелите от рода на състрадание, честност, почтеност, отговорност, уважение, милосърдие, няма нужда да се "преподават" в училище. Ако децата ни успеят, чрез някакво истинско чудо да се събудят от тази масова "смартфонена чума", за ИСТИНСКАТА ПРАВОСЛВНА ВЯРА, всичките добродетели сами послушно ще ги следват през целия им живот!АМИН!