Димитров е докторант в пловдивски университет “Паисий Хилендарски” по индустриален бизнес с насока зелена икономика и бизнес модели. В момента защитава магистратура по екология специалност опазване и управление на екосистемите в шуменски университет “Епископ Константин Преславски”. Интересите му са мнасочени към климатичните промени в следствие на глобалното затопляне и човешката дейност. Как тези промени влияят върху нашата планета и до какво могат да доведат. Работи върху стратегия за енергийно независими общини. Председател на НПО Зелените
От редакцията потърсихме Димитър Димитров за мнение с оглед очертаващата се дълготрайна тенденция с гобалното затопляне и идеите които разработва с неговия екип:
Кметовете трябва да започнат да гледат напред не само за четири години, а много п0 напред в бъдещето. Климатичните промени настъпват много по-бързо от предполаганото от учените. Затова е необходимо с по-бързи темпове усилията да се насочат към инсталиране на повече мощности за чиста енергия благодарение на които ще се намали парниковия ефект.
За съжаление с политическите турбуленции, които наблюдаваме в страната от четири години, които водят до огромни забавяния в държавната политика за развитието на зелената икономика ние от Зелените разработваме стратегията, че трябва да обърнем процеса.
Идеята ни е, че трябва да се тръгне от долу – нагоре, т.е. всяка община да започне сама да организира енергийната си независимост. Практиката ни до тук показва, че това никак не е трудно.
В нея би трябвало да са заложени достатъчно възможности за най- различни видове инсталации за чиста енергия и рационално управление на отпадъците с нулев краен продукт (по всяко време може да се допълва с решение на общински съвет).
Инсталиране на слънчеви панели на покривите на общинските сгради за собствена консумация, подмяна на котлите на общинските сгради с такива с ко генератори, подмяна на автобусите с електрически и изграждане на общински слънчеви ферми за безплатно зареждане на електробусите и изграждане на инфраструктура със зарядни станции с идея да стават безплатни с поетапното изграждане на мошности за чиста енергия са само една малка част от първоначалните действия, които трябва да стартират всички общини.
Обследване на видовете отпадъци и обема им, и ако има сметка изграждане на сепариращи инсталации плюс метан холдър и два когенератора като общинско предприятие, което след изчерпване на необходимите за общината мошности енергията може да се продава и да се генерират печалби са други идеи над които работим.
Т.е. енергийната ефективност трябва да бъде поставена на първо място и общините трябва да променят начина си на мислене и не да чакат държавата. А да си подготвят проекти, да ги подават и кметовете “да ръчкат министрите или партийните си централи” за финансиране.
Ние сме на път към потенциален колапс на природни и социално-икономически системи и свят с непоносима жега, недостиг на храна и прясна вода (пример Испания).
Продължителните периоди на горещина над 40°C са извън поносимото ниво за много форми на живот.
Застрашени от изчезване ще бъдат не само хората, но и повечето бозайници, както и растенията, които са изложени на високи температури за дълго време.
Трябва да се осъзнае силата на общността в общините. Само с общи усилия и мобилизация можем да забавим с надежда да спрем този процес.
Ние от НПО Зелените имаме идеите, проектите и енергията да променяме и сме готови да помагаме.
Контакти:
ЗЕЛЕНИТЕ НПО
Варна, ул. Бдин 14а, ет.2
mail: [email protected]
tel.: 0889177775
Димитър Димитров