И двете страни в гражданската война в Судан са извършили мащабни злоупотреби, които могат да се равняват на военни престъпления или престъпления срещу човечеството. Това заяви днес упълномощена от ООН мисия, като препоръча да бъде наложено оръжейно ембарго и да бъдат създадени мироопазващи сили за защита на цивилното население, предаде Ройтерс.
В доклад от 19 страници на мисията на ООН за установяване на фактите, базиращ се на 182 интервюта с оцелели, членове на техните семейства и свидетели, се казва, че както суданската армия, така и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП) в Судан са отговорни за нападения срещу цивилни, използвали са изтезания и са извършвали произволни арести.
"Сериозността на тези констатации подчертава необходимостта от спешни и незабавни мерки за защита на цивилното население." Това заяви председателят на мисията Мохамед Чанде Осман и призова за незабавно разполагане на независими и безпристрастни сили.
Докладът е първият на тричленната мисия от създаването ѝ през октомври 2023 г. от Съвета на ООН по правата на човека в Женева, предава БТА.
Цивилното население в Судан е заплашено от все по-влошаващ се глад, масово разселване и болести на фона на продължаващата от 17 месеца война между армията и паравоенната организация СБП, посочва Ройтерс.
Миналия месец ръководените от САЩ посредници заявиха, че на преговорите в Швейцария са получили гаранции от двете страни за подобряване на достъпа на хуманитарна помощ. Отсъствието на суданската армия от дискусиите обаче е попречило на напредъка.