За първи път в света изследователи от Атинския университет „Каподистрия“ са създали скала за измерване на пристрастяването към ТикТок, съобщава в електронното си издание гръцкият вестник „Прото тема“.
Скалата, създадена от атинските учени (TikTok Addiction Scale), е първа по рода си с това, че е ориентирана изключително към ТикТок, тъй като другите, разработени до момента, са ориентирани изобщо към социалните мрежи или са фокусирани върху Фейсбук или Инстаграм.
В Америка деца от седем години нагоре проявяват проблематична употреба.
В Гърция не сме достигнали все още до такъв трагичен момент – интензивната употреба се осъществява от деца над 10 години, без обаче да разполагаме с някакво значимо изследване. Сигурни данни черпим от проучване на Атинския университет, в което се констатира, че във възрастовата група 18-19 години ТикТок се свързва със стрес, депресия и сънливост.
Според данните средната употреба на ТикТок дневно е 2,8 часа. Повече го използват момичетата (2,9 часа) в сравнение с момчетата (2,3 часа) и с момичетата се свързва по-проблемната употреба според въпросник.
В момента ТикТок е платформата с най-голямо разпространение и динамика, доколкото около 20 процента от световното население има профил в нея. В САЩ този дял е 45 на сто, а в Европа – 32 на сто.
Създадената от гръцките учени скала измерва шест измерения на пристрастяването към ТикТок – постоянство, промени в настроението, резистентност, абстинентни симптоми, конфликти и рецидиви.
От утре в Албания влиза в сила едногодишна забрана на ТикТок заради потенциалните вреди за децата и младежите. Дискусията за платформата в страната се разговя след убийството на 14-годишен ученик след свада, започнала в ТикТок.
Кака Милка, старши духовен хигиенист
12.03.2025 21:25Най-подходящота наименование на тази скала би било Скала СИСЗБЗСЖ (Скала на измервсне на степента на затъпяването при безвъзвратно зомбираните смартфонени жертви).