Получени са 151 сигнала с данни за евентуално извършени корупционни деяния от служители на МВР за първите шест месеца на 2024 г. Това се посочва в отчета на изпълнение на мерките от Антикорупционния план на МВР за първите шест месеца на годината, цитиран от БТА.
За сравнение за цялата 2023 г. във „Вътрешна сигурност“ са получени 352 сигнала, съдържащи данни за евентуално извършени корупционни деяния. От тях за работа в дирекцията са останали 276. Приключени са 144 проверки. От тях 35 са основателни, 94 неоснователни, а 15 са присъединени към проверявани вече сигнали. Образувани са 31 досъдебни производства.
По линия на мярката за обективно и всестранно изследване на изнесените данни за неправомерни действия на служители на МВР, през 2024 г., в дирекция „Вътрешна сигурност“ са постъпили 78 сигнала. От тях 25 са изпратени за произнасяне до компетентната прокуратура, 42 са изпратени на други структури на МВР по компетентност, по седем работата продължава, а по четири проверката е приключила, като не са потвърдени посочените данни.
В Областната дирекция (ОД) на МВР в Бургас е констатиран един случай на корупционно поведение на служител - подкуп. Образувано е дисциплинарно производство;
В ОДМВР-Варна са получени два сигнала от граждани за корупционни действия на служители, които са отработени като неоснователни;
В ОДМВР-Враца са регистрирани седем сигнала и след извършени проверки са приети за неоснователни;
В ОДМВР-Монтана са регистрирани два сигнала, единият е приключил като неоснователен, а работата по втория продължава;
В ОДМВР-Русе са регистрирани 14 сигнала, от които един е потвърден. Изготвено е предложение за образуване на производство за извършено тежко нарушение на служебната дисциплина;
В ОДМВР-Силистра са регистрирани девет сигнала. От тях по един не е констатирано нарушение, по три – предстои проверка. По четири пък са извършени проверки и материалите са изпратени до съответната прокуратура с мнение за прекратяване като неоснователни;
В ОДМВР-Смолян са постъпили 27 сигнала. Проверките по 18 от тях са приключили като неоснователни, а по другите девет – продължават;
В ОДМВР-Хасково са регистрирани два сигнала, по които са извършени проверки като не са констатирани нарушения;
Също така са постъпили 33 сигнала срещу служители на „Гранична полиция“. По инициатива на „Вътрешна сигурност“ срещу четирима служители са образувани досъдебни производства. Изведени от корупционна среда са 29 служителя. За трима служители са изпратени данни за дисциплинарни нарушения.
Чрез системата за видеонаблюдение на ГКПП се извършва преглед на видеозаписи с цел превенция и противодействие на корупционни прояви на служителите на ГКПП. Установен е един случай на корупционно поведение. На служителя е наложено дисциплинарно наказание „уволнение“.
При работата на постоянната комисия за контрол и проверка за употреба и злоупотреба с наркотици и алкохол е установен един служител от „Национална система 112“, който е дал положителна проба за алкохол и е прекратено служебно му правоотношение по собствено желание. В ОДМВР-Пловдив един служител е с отчетен положителен резултат за алкохол, като по случая тече проверка. В ОДМВР-Ямбол е образувано едно дисциплинарно производство.
При провеждане на тестове за проверка на изпълнението на служебните задължения на служителите в системата на МВР 42 са положителни, а 22 - отрицателни. За установените данни за дисциплинарни нарушения са уведомени директорите на областни дирекции. Постъпили са данни за двама наказани служители.
При изследване на кандидатите за назначаване на държавна служба в МВР и на кандидат-курсантите за обучение в Академията на МВР (АМВР) за учебната 2024 г. - 2025 г. с психологични методики са отклонени 217 кандидати за назначаване в МВР, което е 11,7% от всички кандидати, явили се на конкурси, както и 108 кандидат-курсанти за АМВР, което е 21,9% от всички явили се.