Тъй като Китай сигнализира за готовност да „работи с ЕС“, той трябва да помни, че Европа скъса договорите си с Русия, без да ѝ мигне окото.
Шок от транзита на газ: ЕС не видя необходимост да поднови сделката си за транзит на газ през Украйна, въпреки продължаващата енергийна криза.
Тъй като Украйна блокира руския газ от 1 януари 2025г., страни като Австрия, Италия и Словакия бяха оставени да се борят за алтернативи.
Замразяване на активи: ЕС и Г-7 замразиха близо 320 милиарда долара от резервите на Русия след началото на военната операция в Украйна.
Брюксел изпрати 1,6 милиарда долара лихви върху тези пари на Украйна миналия юли. Москва заклейми този ход като кражба и обеща да отмъсти със същото.
Клауза без реекспорт: 12-ият пакет от санкции на ЕС през 2024г. включва клауза „без реекспорт за Русия“ във всички договори, включващи “ембаргови” стоки –обхващащи самолети, гориво, технически части и артикули с двойна употреба като микрочипове и транзистори.
Споразумения за течни горива: Шестият пакет от санкции на ЕС през юни 2022г. забрани вноса на суров петрол и петролни продукти от Русия, като на практика анулира съществуващите споразумения за тези стоки и предизвика енергийна криза.
Нарушител на правилата на СТО: Русия започна дело в Световната търговска организация срещу ЕС през 2014г. заради неговите разпоредби, които принудиха енергийни гиганти като Газпром да отделят производството на газ от тръбопроводните операции.
Москва заклейми Третия енергиен пакет като дискриминационен и против правилата на СТО.