Усещането в обществото е, че има много нерешени проблеми, свързани с пътната безопасност, които се адресират към пътната инфраструктура.
Това заяви министър-председателят Росен Желязков на брифинг след провелото се днес извънредно заседание на Министерския съвет.
Желязков посочи, че проблемните участъци ще бъдат качени публично, за да може да бъде упражнен граждански контрол за тяхното изпълнение. Ремонтите ще бъдат обезпечени от държавния бюджет.
"Правителството няма да носи отговорност за действията и бездействията на предходни правителства.
Ние ще поемем ясна отговорност за действията, които ще бъдат представени пред обществеността.
Ще използваме сключените договори за поддръжка на пътната инфраструктура, по които от тяхното сключване през 2022 г. не е предприемано почти нищо, но ние ще посочим срока, обектите и няма да пестим ресурса за това", коментира Желязков.
Той подчерта, че държавата има два основни приоритета - осигуряването на стабилни финанси за ремонтите и по-доброто функциониране на контролните органи на пътя.
Премиерът се закани, че от днес се слага край на "феодалната" информация между министерствата.
Транспортният министър Гроздан Караджов посочи, че са предвидени 37 комплексни мерки, касаещи пътната безопасност.
Целта е да се постигне 20% намаление на загиналите и на пътния травматизъм.
Една от тях е въвеждането на технологични решения при превозването на деца и ученици, при които ако шофьорът е употребил алкохол, двигателят на превозното средство да не може да запали.
Друга мярка е създаването на специален орган, който да разследва тежките катастрофи.
Регионалният министър Иван Иванов приветства инициативата на властта за намаляване на катастрофите и ранените от тях.
"Важното е, че се работи, но лошото е, че се попълват празнини и се наваксва безвремие. Ако не беше забавено строителството на "Хемус", трафикът нямаше да минава през Плевен-Луковит.
Това, което поех като ангажимент е, че през края на юни ще има отворен лот на "Хемус" и ще има проходимост на Ботевград-Мездра", обеща министърът.
АПИ ще има ежемесечни отчети пред МРРБ за сигналите от гражданите и институциите, като всички пропуски ще бъдат безкомпромисно санкционирани, обяви регионалният министър.
"Всеки един служител, който бъде установен, ще понесе своята отговорност за своите действия или бездействия", закани се той и обеща властта да изпълни това, което не е направено за пътната безопасност.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев обясни, че се затяга контролът върху вещите лица, чиито експертизи имат водещо значение за изхода на делото.
"Първата трагедия е загуба на деца, а вторият проблем е бавната и работеща система", посочи той.
"След затягане на контрола на вещите лица, същевременно с това съдиите ще могат по-лесно да разпитват тези лица, така че да може да се поемат повече ангажименти.
Ще се въведат изпити и задължително обучение. Разглежда се и законопроектът за хилядите общински камери да бъдат използвани за санкциониране на нарушителите на пътя.
Работата продължава по повод очертаните задачи от министър-председателя Росен Желязков", уточни Георгиев.
МАма ви
08.04.2025 18:30Дадоха ли апи на татко гербер?