Правителството изостава с въвеждането на механизми за оценка, идентифициране и мониторинг на енергийно бедните домакинства в България. Това се посочва становище на Икономическия и социален съвет. Една от препоръките е към формулата за определяне на официалната линия на бедност да се добави индекс за инфлация, за да се преодолее изоставянето на доходния критерий при определяне на статута на домакинствата, информира БНР.
В документа се предлага да се разработи стратегия за справяне с енергийната бедност и да се обсъди механизъм за определяне на компенсациите на либерализирания пазар. Компенсациите трябва да се отпускат диференцирано според доходите и да покриват само сметките за електроенергия на основното жилище на домакинството.
През юли миналата година средномесечната цена на електроенергията в България, Румъния и Гърция беше с над 110% по-висока в сравнение с тази в централноевропейските страни като Германия, Австрия и Чехия. Това показва значителни разлики в ценовото равнище на електроенергията в региона.
„В резултат българският бизнес и държавата, чрез предоставяните компенсации, плащат непосилно висока цена за електроенергия, което оказва сериозно отрицателно влияние върху икономическата конкурентоспособност и стандарта на живот." Това посочват от Икономическия и социален съвет в приетото становище.
8faztp
9qxhi2
???? Message; TRANSACTION 1,645360 BTC. Continue >> https://yandex.com/poll/enter/BXidu5Ewa8hnAFoFznqSi9?hs=9d367fdc02fb6ae63651817ca8ae770a& ????
31.05.2025 18:19pcuayy