Това съобщиха от пресцентъра на Общината. Оттам уточниха, че призивът е във връзка с ангажимента на администрацията своевременно да информира гражданите за реализирани превишения на осреднената 24-часова стойност на ФПЧ10 над 100 мкг/м3 на поне две градски автоматични измервателни станции за един ден, както и във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха в следващите няколко дни, който е “умерен”.
“Умереното замърсяване на въздуха, за кратки периоди на годината, обикновено е приемливо за повечето хора, но може да предизвика здравословни проблеми при чувствителни индивиди и хора с придружаващи хронични заболявания”, коментират от сдружение “Въздух за здраве”, с което Столичната община партнира по темата за чистотата на въздуха. Тяхната препоръка към чувствителните групи е да помислят за намаляване на продължителната или тежка физическа активност на открито и да следят за симптоми като кашлица, раздразнение или затруднено дишане. За всички останали хора умереното замърсяване, в кратки периоди на годината, обикновено не представлява значителен риск за здравето, но е добре да се ограничи високата физическа активност на открито и да се следи за появата на дискомфорт, особено при децата или възрастните членове на семейството, съветват експертите от “Въздух за здраве”, цитирани в прессъобщението.
Столичната община публикува информация за качеството на въздуха чрез Информационната система „За въздуха“, както и за прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на атмосферата за замърсяване с ФПЧ10 на територията на София.
От 1 януари 2025 г. влезе в сила нискоемисионната зона за битово отопление в София. Забраната за употреба на печки на дърва и въглища е приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г. и се отнася до 9 столични района, в сгради и места с изградена топлопреносна или газоразпределителна мрежа - "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец", "Триадица". Въвеждането на нискоемисионна зона за битово отопление е част от системните усилия на администрацията на Васил Терзиев за подобряване качеството на въздуха в столицата, които включват още ограничаване на нерегламентираното изгаряне на отпадъци; намаляване на емисиите от автомобилите, за което също беше въведена нискоемисионна зона; ограничаване на вторичното разпрашаване, което се адресира със строг контрол над строителните фирми, с елиминиране на калните точки и по-често миене на улиците; разширяване на зелената система, припомниха през декември от пресцентъра на Столичната община.