Бившият член на комунистическата партия и настоящ независим политик Павел твърди, че не е задължително страната да контролира цялата си територия и че можело да се начертаят демаркационни линии - чисто административна временна граница, която да е достатъчна за членство в НАТО.
„Мисля, че това е техническо и дори легално решение, с което Украйна може да влезе в съюза, без да го вкара в директен конфликт с Русия”, съобщи изненадващо бившият генерал и настоящ президент, предава "Флагман".
За съжаление той пропуска нещо важно - вероятно умишлено, тъй като като председател на военния комитет на НАТО, би трябвало да е добре запознат. Става въпрос за член пети, според който, отново чисто технически, членство на Украйна в НАТО преди конфликтът да е разрешен, би означавало, че всички 32 страни-членки да обявят моментално война на Русия.
Какво казва чл. 5?
„Страните се съгласяват, че въоръжена атака срещу една или няколко от тях в Европа или Северна Америка ще се счита за атака срещу всички тях и съответно се съгласяват, че ако такава атака се случи, всяка от тях, ползвайки правото си на индивидуална или колективна самоотбрана, призната в чл. 51 от Чартъра на Обединените нации, ще помага на страната или страните, които са атакувани, индивидуално или в съглашение с останалите страни по такъв начин, какъвто счете за нужен, включително употребата на оръжие, за да защитити и съхрани сигурността на Северноатлантическия регион.
Всяка такава въоръжена атака и всички мерки, взети в неин резултат следователно от тук насетне ще се докладват на Съвета за сигурността. Мерките ще бъдат прекратявани, когато Съвета е взел такива мерки, които възстановяват и съхраняват международния мир и сигурност”
С други думи - независимо за каква територия говорим, Украйна в НАТО по време на настоящия конфликт и особено в момента, при продължаващите атаки в Курск, ще се счита, според чл. 5, за невъзможно. Тъй като би могло да предизвика пълномащабен конфликт, в какъвто немалка част от западните политици ирационално желаят да превърнат настоящия регионален териториален диспут - както по-точно би могло да се определи случващото се между Украйна и Русия.
За съжаление изказването на чешкия президент е част от цялостната политика на една прослойка в ЕС и САЩ, която желае този конфликт да продължава на цената на каквото и да е.
Реално думите на Петр Павел са провокация. Тя цели да „амбицира” лидерите на НАТО да ускорят абсурдната процедура по приемането на Украйна в Алианса. Всъщност дори сега, когато Киев е по-далеч от НАТО от всякога, страните-членки така или иначе са въвлечени в конфликта пряко и непряко.
От повече от 2 години и половина към Украйна се изляха милиарди. Дори и КОВИД пандемията не успя да види, дори в пика си.
И Кремъл го вижда по същия начин - НАТО взима все по-голяма роля в конфликта и нищо чудно в идните месеци тя да стане директна.
Путин предупреди наскоро, че Ф-16-ките, които западът праща до Киев и позволява да използва за мисии извън Украйна, те ще бъдат таргетирани приоритетно. Вчера пък стана ясно, че Русия е унищожила американски танк Абрамс М1 в Курск.