Босненският сръбски лидер Милорад Додик, който е издирван от босненското правосъдие, пристигна в Москва, където ще участва в международна среща на високопоставени представители, ангажирани с въпроси на сигурността, съобщават медиите в Босна и Херцеговина, предаде БТА.
"Тук съм отново," написа в профила си в социалната Екс мрежа Додик, който е президент на Република Сръбска, частта от Босна и Херцеговина, населена предимно с босненки сърби.
По-рано този месец Додик беше в руската столица по повод на Парада на победата.
Срещу него има издадена национална заповед за арест за подкопаване на конституционния ред и сепаратиските му действия.
Додик се съгласи да участва в 13-ата международна среща на високопоставени представители, отговарящи за сигурността, съобщи по-рано руското министерство на външните работи в профила си в Телеграм, отбелязва босненската редакция на телевизия Ен1. Срещата се провежда от 27 до 29 май.
На път за Москва, 66-годишният Милорад Додик се отби в Белград, където вчера се срещна със сръбския президент Александър Вучич, който публикува снимка от срещата им в профила си в Инстаграм.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата война в Босна в периода 1992 – 1995 година, страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (Мюсюлманско-хърватската федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати.
Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
На 26 февруари Додик беше осъден на първа инстанция на една година затвор и шест години забрана за заемане на публични длъжности за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит.
Той заяви, че е жертва на „политически процес“ и в отговор парламентът на Република Сръбска забрани дейността на полицията и съдебната система на Босна и Херцеговина на територията на босненската сръбска част от страната.
Този ход беше определен като „атака срещу конституционния ред“ от държавната прокуратура на Босна и Херцеговина, която е започнала разследване и иска да изслуша Додик, както и премиера на Република Сръбска Радован Вишкович и председателя на парламента Ненад Стевандич.
Съединените щати наложиха серия от санкции срещу проруския президент на Република Сръбска, който отдавна се застъпва за отделянето на тази част от Босна и Херцеговина, заради нарушаване на условията на мирното споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-95 година) и корупция, което той отрича.
Той беше санкциониран и от Великобритания за подкопаване на мира и стабилността в Босна, отбелязва Ройтерс.