Разпродажбите на фондовите борси продължават след слабите данни в петък и решението два дни по-рано на Федералния резерв (Фед, централната банка на САЩ) да остави основните лихви без промяна. От Фед обаче дадоха да се разбере, че през септември предстои понижение на лихвите.
Промишленият Дау Джоунс (Dow Jones) загуби 1013,47 пункта или 2,55 на сто до 38 723,79 пункта.
Високотехнологичният Насдак (Nasdaq) се срина с 683,68 пункта или 4,08 на сто до 16 139,53 пункта.
Дългът на САЩ и дефицитите продължават да са заплаха за икономиката и пазарите.
Инвеститорите избягват по-рисковите активи на фона на опасенията на пазарите, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.
Водещите европейски фондови борси отбелязаха значителни понижения на основните си индекси в предиобедната търговия. Това стана на фона на продължаващия срив на акциите на технологичните фирми, както и на поевтиняване на ценните книжа на редица финансови компании.
САЩ не изглеждат като страна в рецесия, въпреки обявените в петък по-слаби от очакваното данни за трудовия пазар, заяви президентът на Управлението за федерален резерв в Чикаго Остан Гулсбий, пред Си Ен Би Си, цитиран от Ройтерс и БТА.
Той допълни, че ръководителите на Фед трябва да следят внимателно ситуацията, за да не изпуснат момента да свалят лихвените проценти.
"Искате де сте рестриктивен, ако смятате, че има опасност от прегряване", заяви Гулсбий. "Данните, според мен, не изглеждат като прегряване."