“Доста от решенията на ЦИК ще бъдат оспорвани във Върховния административен съд и както виждате решения в тази насока вече има по казуса с БСП. ЦИК отприщи един водопад от не много добри решения, меко казано. Като започнем от неясното приемане на документите - документите на двете ДПС-та не бяха входирани. ЦИК пропусна да се произнесе по електронното входиране на документите от ДПС-Пеевски, което не е предвидено в Изборния кодекс, но е записано в Закона за електронното управление“, обяснява още той.
“Продължи се с още по-абсурдното решение ДПС-тата да се откажат от абревиатурата ДПС - на какво основание? И с пълно право и двете страни отказаха да изпълнят разпореждането на ЦИК и да заличат наименованието. Така че този казус също отива във ВАС и изборите ще ги проведем в съда“, продължава проф. Константинов.
“За първи път съдебната система има такова значение поради неубедителната работа на ЦИК. Не бих определил решението на ЦИК по отношение на ДПС-тата чак като нарушение на закона, но това е крайно неубедително прехвърляне на топката към съда“, подчертава математикът.
“Можеха да преценят кое от двете ДПС-та има основание. За мен в момента повече основание има ДПС на Пеевски, защото той държи парламентарната група. Пак щеше да стигне въпроса до ВАС, но да накараш две партии да се откажат от името си... Тогава те за какво участват в изборите?“, изразява своето учудване той.
“Не бих казал, че изборите ще бъдат опорочени, но има всички основания този начин на подготовка на вота да предизвика масово недоволство сред всички и да се стигне до масово оспорване на резултатите, дори и да бъдат проведени добре изборите, което е недопустимо. Апелирам към колегите от ЦИК да променят начина си на работа, защото рискуват да провалят изборите“, завършва проф. Михаил Константинов.