Съставянето на правителство според нея ще бъде изключително трудно. Тя допусна, че след провал на опита за съставяне на правителство с първия мандат ще се тръгне към осми предсрочни парламентарни избори.
„Те поставят условия, с които се предполага, че ГЕРБ ще признае вина. Истината е, че скъсването на връзката с всякакъв вид корупционни практики и зависимост не става с някакви публични декларации“, коментира политологът.
Тя смята, че е възможно правителство на малцинството, ако за него е постигната договорка и има подкрепа, която ще направи законодателството възможно.
„Първото и основно условие е да се договорят няколко основни решения, които парламентът трябва да приеме и за които да има съгласие сред мнозинството от депутатите. Когато се постигне такова съгласие, може да има формиране на кабинет и той може да бъде кабинет на малцинството“, обясни политологът.
Според нея е важно да има договорено парламентарно мнозинство под някаква форма. „Тук не трябва да мислим за аритметика, а за това, че парламентът трябва да функционира. Инвеститурният вот в подкрепа на правителството не е задължителен навсякъде в Европа. Често процедурата предполага просто да се състави кабинет и вотът на доверие или на недоверие се провежда доста след неговото конституиране“, обясни проф. Коларова.
Второто е, че в България има тежка криза на онова, което наричаме „законов авторитет“. Тук не става дума за това, че няма закони и че те са лоши, а за това, че те се прилагат според човека. Това не генерира абсолютно никакъв авторитет на управляващите. Последният елемент на авторитета е свързан с нещо, което ние наричаме „харизма“. Последният политик, който имаше харизма, беше Слави Трифонов“, припомни тя.
Според нея в публичното пространство няма изгледи да се появи нов харизматичен лидер, който да спечели доверието на избирателите. Президентът Румен Радев вече няма харизма, смята тя. „Не виждам възможност за появата на нов харизматичен лидер и защото българите вече гледат много по-реалистично“, заяви Румяна Коларова.