Съд в Босна и Херцеговина осъди днес проруския президент на босненската Република Сръбска Милорад Додик на една година затвор и му забрани да участва в политиката в продължение на шест години заради сепаратиските му действия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Лидерът и неговите адвокати не бяха в съда по време на произнасянето на присъдата. Додик заяви, че няма да се подчини на каквато и да е присъда и заплаши с "радикални мерки" в отговор, включително евентуално отцепване на преобладаващо сръбската област от останалата част на Босна.
Додик многократно е призовавал за отцепване на Република Сръбска и обединяването ѝ със съседна Сърбия, което доведе до това САЩ и Обединеното кралство да наложат санкции на него и неговите близки съюзници. Додик също така е обвинен в корупция и проруски политики.
Подкрепените от САЩ Дейтънски мирни споразумения сложиха край на войната преди почти три десетилетия и създадоха две съставни единици – Република Сръбска, която е с предимно сръбско население, и Федерация Босна и Херцеговина, населена предимно с босненски мюсюлмани (бошняци) и хървати.
Двете области получиха широка автономия, но запазиха някои общи институции, включително армията, висшата съдебна система и данъчната администрация. Босна също така има ротационно тричленно президентство, съставено от бошняшки, сръбски и хърватски член.
"Те казват, че съм виновен, но сега хората тук ще кажат защо не съм виновен", заяви Додик пред множеството малко след обявяването на присъдата. "Няма причина да се безпокоим. Научил съм се да се справям и с по-трудни ситуации. Важното е, че вие сте тук", добави той.
В съседна Сърбия проправителствените медии съобщиха, че президентът Александър Вучич е свикал спешно заседание на Съвета за национална сигурност.
Малко вероятно е Додик да бъде изпратен в затвора, тъй като се радва на пълната подкрепа на Вучич, който може да му осигури убежище в Белград. Очаква се също така Додик да обжалва присъдата.
Президентът на Република Сръбска многократно е влизал в сблъсък с върховния представител на международната общност Кристиан Шмит и е обявявал решенията му за незаконни в Република Сръбска. Дейтънското мирно споразумение предвижда върховният представител да може да налага решения и да променя законите в страната.
Войната в Босна избухна, когато сърбите в страната се разбунтуваха срещу независимостта на страната от бивша Югославия и предприеха действия да създадат своя собствена минидържава с цел да я обединят със съседна Сърбия.