„Безспорно краят на мандата на ЕК е време за политически реверанси и подпомагане на национално ниво на политически семейства. Въпреки това трябва да знаем, че на „брюкселски“ това решение означава нещо различно. Първо, че ЕС е изтощен да търси напредък в застоя в областта на борбата с корупцията. По висшите етажи и организираната престъпност. Второ, че започва работата на относително новия механизъм с аналогично предназначение „Доклад за върховенството на правото“, обясняват от асоциацията.
Според тях има и трета възможност - ЕК да посочи CVM (Cooperation and Verification Mechanism) като успешен. като същевременно запази мониторинга чрез трансформацията му в „Доклад за върховенството на правото“.
ЕК: Край на мониторинга над България и Румъния
"Темите и препоръките остават. Макар и в новия формат - те са същите. Непостигнатите цели – също“, се казва още в позицията и подчертават, че наблюдението остава в друг формат.
"Трябва да припомним, че повече от 10 години индексът за политическа корупция на Transparency international сочи наличието на тежки системни проблеми в противодействието на корупцията в България и устойчиво бележи стойност между 40 – 44 единици от максимум 100 – най-ниските за ЕС", се казва още в позицията.
"Прекратяването на CVM (Cooperation and Verification Mechanism) може да се разглежда и в глобалния контекст на по-дълбоката европейска интеграция. и евентуално включване в Шенген", уточнява изпълнителният директор на Асоциацията Калин Славов.