24 Януари
София 10.4 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Путин има опции за руския газ след затварянето на украинския маршрут

07/01/2025 06:59

Русия планира да утрои износа на LNG до 2035 г. въпреки санкциите
Кремъл вижда и алтернативи за доставките на газ по тръбопроводи.

Владимир Путин може да е загубил част от приходите, след като Киев затвори газопровода си за руски доставки, но Москва вече има алтернативи за транспортиране на горивото, които ще я предпазят от всякакви сериозни икономически удари.

Русия планира да разшири износа на втечнен природен газ, докато насочва тръбопроводния газ към други купувачи като Китай.

„Ние ще продължим да увеличаваме дела си на световните пазари на втечнен природен газ“, дори когато санкциите целят да спрат този растеж, каза Путин по време на годишната си пресконференция на 19 декември. Той също така изрази увереност, че руският газов гигант Газпром ПАО ще оцелее след края на транзита на газ през Украйна.

Въпреки призивите за забрана на подобни доставки, Европа купува рекордно количество от суперохладеното гориво от Русия, предимно от завода Yamal LNG, ръководен от Novatek PJSC.

Обемите надхвърлиха това, което Русия продаваше през Украйна преди 1 януари, когато Киев, отказвайки да позволи повече транзит, който финансира военната машина на Москва, затвори стария пет десетилетия маршрут през нейна територия.

Ситуацията подчертава колко трудно е за Европа да прекъсне връзките си с Русия, която през последното десетилетие се утвърди като ключов доставчик на суровини за континента. Той също така хвърля светлина върху това как нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. принуди Русия да продължи да пренастройва своята търговска мрежа. Все пак Москва показа, че дори когато един път към пазарите се затвори, често има други, които все още са отворени за Русия.

Износът на LNG от Русия като цяло достигна рекорд миналата година, показват данни от проследяване на кораби.

ЕС увеличи вноса на руски LNG до рекордни нива.

Преди инвазията Русия продаваше около 155 милиарда кубически метра тръбопроводен газ на Европа годишно. През 2024 г. страната е изнесла около 30 милиарда кубически метра газ за региона, като над половината от обемите са преминали през Украйна.

Тъй като по-голямата част от руския тръбопроводен газ вече е спрял да тече към Европа, прекъсването на украинската линия няма да засегне икономиката много, каза Татяна Орлова, икономист в Oxford Economics.

„Европа все още ще има нужда от газ, тъй като всичките ѝ усилия да се откаже от руския газ не са успешни“, каза Орлова. „Вероятно в крайна сметка ще купува повече руски LNG, за да компенсира спада на вноса на природен газ от Русия“, каза тя.

Газпром е продал през Украйна газ на стойност около 6 милиарда долара през 2024 г., показват изчисления на Bloomberg. И все пак повечето икономисти и изследователи предвиждат приглушен ефект върху икономиката от липсата на тези продажби. Русия ще загуби еквивалента на около 0,2% до 0,3% от брутния вътрешен продукт, според различни оценки на анализатори.

„Цифрите са твърде малки, за да направят пробив във военната машина на Путин“, каза Дейвид Оксли, икономист в Capital Economics, в бележка миналата седмица. За сравнение, Украйна ще загуби приблизително 0,5% от БВП, каза той, произтичащо от края на таксите, които събира за транзита на газ.

Словакия, силно зависима от руския газ и също така печелеща от транзитни такси, се очаква да загуби 0,3% от БВП, според неговите оценки.
Освен продажбите на втечнен природен газ, Русия има и други тръбопроводни опции за транспортиране на газ, които ще помогнат да се компенсира загубата на маршрута през Украйна.

Доставките до Китай, който изпреварва Европа като най-големият пазар за руски тръбопроводен газ, се прогнозираха да достигнат рекордните 31 милиарда кубични метра през 2024 г. Те се очаква да нараснат до 38 милиарда кубични метра тази година, тъй като връзката „Силата на Сибир“ достигна пълния проектен капацитет.

Това би компенсирало половината от загубените обеми, когато транзитът през Украйна приключи, според оценки на Сергей Вакуленко, учен от Фондацията Карнеги за международен мир.

Газпром може да продаде повече чрез Турски поток, директният газопровод между Русия и Турция под Черно море, който също помага за доставките на някои европейски клиенти. През 2025 г. Газпром може да продаде 25 милиарда кубически метра на Турция и 15 милиарда кубически метра на Европа чрез Турски поток, изчислява Вакуленко.

Русия планира да пренасочи малко гориво към страни в Централна Азия и ще работи за увеличаване на капацитета на тръбопровод от съветската епоха от Русия до Узбекистан през Казахстан.
Политически въпросът с газа дава възможност на Кремъл да демонстрира, че Путин не е парий, каза Сергей Марков, политически консултант, близък до Кремъл.

„За Москва е изключително важно дипломатическата блокада да бъде пробита за втори път“, каза Марков, имайки предвид изненадващото посещение на словашкия премиер Роберт Фицо в Москва на 23 декември, за да обсъди газа, наред с други неща. Той беше вторият европейски лидер, посетил Москва, след като Русия нахлу в Украйна след посещението на унгарския премиер Виктор Орбан през юли.

Путин миналия месец каза, че Русия е готова да доставя газ за Европа, но той предупреди, че всяка нова сделка вероятно ще бъде трудна за постигане, дори като се имат предвид растящите цени от ограничените доставки, пред които сега е изправена Европа.

Все пак плановете както за тръбопроводния газ, така и за втечнения природен газ може да се сблъскат сами по себе си с предизвикателства. Докато Русия има за цел да започне износ чрез втора връзка към Китай след две години, преговорите за трети тръбопровод са в застой поради несъгласия относно условията.

Русия се стреми да утрои износа на втечнен природен газ до 100 милиона тона през 2035 г. от миналогодишните 33 милиона тона, но западните санкции за всички ключови бъдещи проекти и флота от танкери за втечнен природен газ усложняват това.

„Пейзажът на природния газ и LNG се промени драстично за Русия през последните три години“, каза Клаудио Стюер, енергиен консултант и член на факултета на IHRDC, Бостън. Това изисква „далеч по-големи инвестиции и усилия за по-малко печеливш бизнес“ сега, когато Русия трябва да търси бизнес по-далеч от купувачи, които са по-чувствителни към цените.

Санкциите вече задушиха целите на Русия за растеж на LNG. Най-новият проект на Novatek, Arctic LNG 2, миналата година успя да започне ограничен износ, но санкциите, наложени от САЩ и техните съюзници, ограничиха достъпа на завода до танкери от леден клас, необходими за навигация в студените северни води, и накараха чуждестранните купувачи да не желаят да купуват пратките.

През 2025 г. фокусът ще бъде върху това, което Доналд Тръмп ще реши да направи относно санкциите срещу Русия. Замъгляват картината собствените амбиции на САЩ да доставят повече от своя LNG в Европа.

Забраната за транспортиране на Yamal LNG товари в европейските пристанища също може да усложни логистиката за руските доставки за Азия, когато Северният морски път бъде затворен, но санкциите всъщност могат да доведат до изпращане на повече от тези доставки в Европа.

Още новини четете в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Петък 24.01.2025 10.4 °C
Варна Петък 24.01.2025 9 °C
Бургас Петък 24.01.2025 11.1 °C
Пловдив Петък 24.01.2025 10.3 °C
Стара Загора Петък 24.01.2025 6.7 °C
Русе Петък 24.01.2025 9.3 °C
Благоевград Петък 24.01.2025 9.3 °C

Дневен хороскоп