Руските съдилища получиха правото да използват американска собственост в Русия, за да компенсират щетите от изземването на руски активи в Съединените щати. Съответните разпоредби се съдържат в указа на руския президент Владимир Путин относно процедурата за компенсиране на щети на Русия от неприятелски действия на Съединените щати.
Песков: Всяка възможност за изтегляне на руски средства от ЕС е експроприация.
Става дума за движимо и недвижимо имущество на САЩ, американски компании и граждани, намиращи се на територията на Русия, както и притежавани от тях ценни книжа, дялове в уставния капитал на руски компании и други имуществени права на САЩ и американците в Руската федерация. Правителствената комисия за контрол на чуждестранните инвестиции ще може да изпрати в съда списък с американска собственост, която „като се вземе предвид принципът на пропорционалност може да бъде използвана“ за компенсиране на щети от изземването на руски активи в САЩ, в т.ч. централната банка на Руската федерация.
ЕС одобри план за използване на доходите от руски активи в помощ на Украйна.
"Решението на съда да установи факта на неоправдано лишаване на руския носител от собственост и обезщетение за вреди предвижда прекратяване на правата върху собствеността на САЩ или американско лице, включено в списъка, и последващо прехвърляне на тези права на руския притежател, за да се компенсират щетите". Това се посочва в президентския указ.
Източник: tass.ru
Превод и редакция: Mediamall






