Видно от зададения въпрос, депутатът иска да получи информация за сключените договори, по които са извършени 100% авансови плащания и на каква стойност са. За информация на читателите MEDIAMALL информира, че зададените от депутатите въпроси за парламентарен контрол са публични. Публични са и отговорите на министрите по зададените въпроси и се публикуват на сайта на Народното събрание ТУК. По този начин гражданите и журналистите също могат осъществяват контрол за изразходването на парите на данъкоплатците.
Оказва се, че министъра на труда се е притеснила от гражданите и журналистите и е предоставила информацията в отделно приложение. Нещо повече, министър Шалапатова е поискала това приложение да не се публикува. Ето и нейния отговор:
По този начин тя е скрила от обществото колко са сключените договори, за които министерството е заплатило 100% авансов. Обществото няма да узнае колко са тези договори, за какво са сключени и на каква стойност са, която е заплатена 100% авансово.
По същия начин е процедирал и министъра на екологията. Той все пак е информирал обществото, че са сключени 14 договора, за които е заплатено 100% авансово. Министърът обаче в отделно приложение е скрил от обществото стойността на договорите. Ето го и отговорът на министъра на екологията:
В отговорът на министъра на икономиката лъсва друга скандална информация. От него разбираме, че служителите на министерството не умеят да администрират интернет страницата на министерството. Поради тази причина министърът е сключил договор с фирма, в която работи един човек. Справка показва, че наетата фирма в посочения период е осигурявала предимно един човек и само през месец август 2023 г. е осигурявала двама. Министърът е побързал да заплати 100% авансово на фирмата, вероятно, за да не я изпусне. Интересно в какво се е изразявало обезпечението при неизпълнение на договора?
Ето как изглежда отговорът на министъра на икономиката и справката за осигурените лица от наетата фирма.