Те имат за задача да засилят преговорите с други страни, за да изградят съюзници в борбата срещу митата на администрацията на Тръмп, съобщи Reuters.
В същото време в китайските социални мрежи се разпространяват патриотични видеоклипове, в които се чува цитатът на Мао Цзедун „Ние никога няма да отстъпим“ – това се превърна в своеобразен слоган на кампанията.
"Новият подход за борба е труден обрат за Пекин, който пробва да избегне спираловидна търговска война. В продължение на месеци китайските дипломати се опитваха да установят канал за комуникация на високо ниво с администрацията на Тръмп, за да защитят това, което китайското правителство описваше в кампанията по държавните медии като „печеливши търговски отношения". Оптимистичните китайски наблюдатели дори изразиха надежда за голяма сделка с Тръмп за търговията, TikTok – и може би дори Тайван", се казва в публикацията.
Според Reuters, свидетелството за това, че Китай е преминал от търсене на сделка към ответни мита и пълно неподчинение, се основава на интервюта с повече от дузина хора, включително служители на правителствата на САЩ и Китай, както и дипломати и кесперти, информирани за двустранния обмен.
Четирима от тях са описали как дипломатите на Пекин са ангажирали други държави, попаднали под митата на Тръмп, включително чрез изпращане на писма с искане за сътрудничество до няколко страни. Дългогодишни съюзници на САЩ в Европа, както и Япония и Южна Корея също са били потърсени от китайците.
"Китай е отговорна голяма страна. Ние се противопоставяме на хегемонията, не само за да защитим собствените си законни интереси, но и за да защитим общите интереси на международната общност", се казва в изявление на китайското външно министерство.
В него се добавя, че „тази търговска война е започната от САЩ и е наложена на Китай... Ако САЩ наистина искат да разрешат проблема чрез диалог и преговори, те трябва да спрат да оказват изключителен натиск. Всеки диалог трябва да бъде установен на основата на равенство, взаимно уважение и взаимна изгода.“
Китай се е обърнал към някои правителства от Г-20 с формулировка за съвместна декларация, изразяваща подкрепа за многостранната търговска система, казал дипломат от ЕС. По думите му обаче, предложението на Пекин не адресира опасенията на много правителства относно китайския свръхкапацитет, неговия режим на субсидиране и предполагаемата нелоялна конкуренция. Официално Пекин заяви, че тези опасения са преувеличени и че възходът на неговите високотехнологични индустрии е от полза за света.
Китай също е силно фокусиран върху вътрешната реакция на митата, като потребителите на социалните медии тази седмица широко публикуваха редакционна статия от 7 април в официалното издание People's Daily, предупреждаваща срещу паника. Властите наскоро започнаха да насърчават домакинствата да харчат повече и драстично промениха езика си относно вътрешното потребление.
В социалните мрежи беше разпространен клип на председателя Мао, който изнася реч през 1953 г. - последният път, когато САЩ и Китай са били в пряк военен конфликт по време на Корейската война. В клипа Мао, чийто най-голям син загива във войната, казва, че мирът зависи от американците.
„Без значение колко дълго ще продължи тази война, ние никога няма да се предадем. Ще се борим, докато триумфираме напълно“, казва той.