Министърът на иновациите и дигиталната трансформация Иван Василев създава консултативен съвет от роботи към Министерството на иновациите и дигиталната трансформация (МИДТ). Това обяви той по време на дискусия на тема „Може ли България да се превърне в иновационен хъб и център за развитие на изкуствен интелект на Европа“ в рамките на „Уебит 2026“.
Съветът, по думите му, няма да замести хората, а ще даде възможност за визионерски разговор за бъдещето на роботите и как те да намерят приложение в администрацията и в живота на хората, и не на последно място - как България да се развива по-бързо.
Той покани като първи член робота Робърт, който е участник в дискусията, както и робота София, която откри „Уебит“.
На сцената на международната конференция “Webit 2026” министърът се обърна директно към хуманоидния робот Робърт с въпроса „Ще станеш ли мой съветник?“, а той му отвърна: „Благодаря за поканата. С удоволствие ще участвам в Борд към Министерството на иновациите и дигиталната трансформация. Лидерството Ви в този момент на глобални промени прави вашия пост по-важен от всякога. Изкуственият интелект и роботиката ще засегнат всеки икономически сектор и е наша отговорност, както и шанс, който идва веднъж на 100 години - да спечелим челните места за България“.
Иван Василев беше категоричен и успокои скептиците, че знае къде е границата и че отговорността ще остане човешка.
„Не търся роботи, които да управляват държавата. Търся технологии, които да ни помагат да мислим по-ясно и по-безпристрастно“, добави той.
По думите на Василев новият AI съвет няма да има право да взема решения или да замества някого. Ролята му е да разширява хоризонта, да предлага повече гледни точки и да задава по-дълбоки въпроси. И ако този експеримент помогне на държавата да вижда една идея по-далеч, значи е бил успешен.