09 Декември
София 3.3 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Роботи хирурзи: Изкуственият интелект, който може да замени лекарите в операционната зала

12/11/2024 16:28
роботи хирурзи изкуственият интелект замени лекарите операционната зала
Учени от "Джон Хопкинс" и Станфорд обучават роботизирана система да оперира самостоятелно, използвайки видеа от реални операции – революционен напредък, който обещава по-бърза и прецизна хирургия с минимални медицински грешки.

За да извършват операции, хората се нуждаят от години обучение и прецизни ръце, но с днешната AI технология роботите може да се справят с тази задача далеч по-бързо, съобщава Dir.bg.

Учени от Университета "Джон Хопкинс" и Станфордския университет са обучили роботизирана хирургична система да изпълнява редица хирургични задачи толкова добре, колкото и човешки лекари, само чрез видеа на тези процедури.

Екипът е използвал хирургичната система "да Винчи" за това изследване. Тази роботизирана система обикновено се управлява дистанционно от хирург и има ръце, които манипулират инструменти за задачи като дисекция, всмукване и срязване и запечатване на кръвоносни съдове. Системите "да Винчи" дават на хирурзите по-голям контрол и прецизност и по-добра видимост на пациента по време на операция. Последната версия струва над 2 милиона долара, без да включва аксесоари, оборудване за стерилизация и обучение.

С помощта на метод за машинно обучение, наречен "обучение чрез имитация", екипът е обучил системата "да Винчи" да изпълнява самостоятелно три задачи, необходими в хирургията: манипулиране на игла, повдигане на тъкан и зашиване. Хирургичната система не само извършила задачите толкова добре, колкото човек, но също се научила да коригира собствените си грешки. "Ако изпусне иглата, автоматично я вдига и продължава, без да е учен на това", споделя Аксел Кригер, доцент от "Джон Хопкинс".

Американски учени създават „зомби-дронове“ от трупове на птици (СНИМКИ+ВИДЕО).

За обучението на модела учените комбинирали "обучение чрез имитация" с архитектура на машинно обучение, подобна на тази, използвана при чатботове като ChatGPT.

Докато чатботовете боравят с текст, моделът за робота генерира кинематика - език за описание на движения с математически елементи, за да насочва движенията на роботизираните ръце.

Моделът е обучен с помощта на стотици видеа, записани от камери, разположени на ръцете на роботите "да Винчи" по време на операции. Това позволява на учените да обучат робота да извършва всякакви хирургични процедури значително по-бързо, отколкото със стандартния метод, който изисква ръчно кодиране на всяка стъпка в процеса.

Според Кригер, това може да ускори настъпването на автоматизирана хирургия. "Тук новото е, че само трябва да съберем видеа от различни процедури и можем да обучим робота за няколко дни," казва той. "Това ни позволява да постигнем целта за автономност, като същевременно намалим медицинските грешки и постигнем по-прецизна хирургия."

Още новини четете в категория Технологии
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Понеделник 09.12.2024 3.3 °C
Варна Понеделник 09.12.2024 7.3 °C
Бургас Понеделник 09.12.2024 8 °C
Пловдив Понеделник 09.12.2024 6.3 °C
Стара Загора Понеделник 09.12.2024 6.4 °C
Русе Понеделник 09.12.2024 5.7 °C
Благоевград Понеделник 09.12.2024 1 °C

Дневен хороскоп