Пълно и безусловно прекратяване на огъня в небето, на сушата и в морето като необходим фон и предпоставка за мирни преговори.
Мерки за изграждане на доверие – разрешаване на хуманитарни въпроси: безусловно връщане на всички депортирани и незаконно разселени лица, украински деца. Размяна на всички затворници (на принципа "всички за всички"). Освобождаване от Русия на всички цивилни заложници.
Неповтаряне на агресията: Целта на преговорите е да се възстанови постоянна основа за траен мир и сигурност и да се гарантира, че агресията няма да се повтори.
Гаранции за сигурност и участие на международната общност: Украйна трябва да получи надеждни гаранции за сигурност. Страните ще поканят международната общност да участва в преговорите и ще предостави гаранции за осигуряване на изпълнението на споразуменията.
Суверенитет: Украйна не е принудена да бъде неутрална. Тя може да стане част от евроатлантическата общност и да върви към членство в ЕС. Членството на Украйна в НАТО зависи от консенсуса в Северноатлантическия алианс. Не могат да се налагат ограничения върху числеността, дислокацията или други параметри на въоръжените сили на Украйна, както и върху разполагането на войски на приятелски чужди държави на територията на Украйна.
Териториални въпроси: Териториалните придобивки, направени от Русия от февруари 2014 г., не се признават от международната общност. Контактната линия е отправна точка за преговори. Териториалните въпроси се обсъждат само след пълно и безусловно прекратяване на огъня.
Санкции: Някои от санкциите срещу Русия могат да бъдат отменени, но поетапно и само постепенно, с механизъм за възобновяване на санкциите, ако е необходимо (бързо връщане). Замразените руски суверенни активи се използват за възстановяване или остават замразени до изплащане на репарациите.
Изпълнение: съгласуване на ясна, балансирана и постижима пътна карта за изпълнение и гарантиране на спазването на споразуменията.
След срещата в Истанбул страните ще продължат преговорите, които ще се фокусират върху: (1) пълно и безусловно прекратяване на огъня – механизми и мониторинг; (2) мерки за изграждане на доверие; (3) подготовка и съгласуване на дневния ред и структурата на разговорите на бъдещите лидери по ключови теми.
Преговорите ще се водят с участието на САЩ и Европа.
Пълно и безусловно прекратяване на огъня в небето, на сушата и в морето за най-малко 30 дни (с възможност за удължаване на всеки 30 дни) като необходима основа и предпоставка за мирни преговори.
Наблюдение на прекратяването на огъня – под ръководството на САЩ и с подкрепата на трети страни.
След успешната размяна на военнопленници след преговорите в Истанбул, страните продължават процеса на размяна на всички военнопленници (на принципа „всички за всички“).
Споразумение за безусловно връщане от Руската федерация на всички депортирани и разселени украински деца, както и освобождаване от Русия на всички цивилни затворници. Тези мерки трябва да се прилагат за всички категории лица, включени в списъка, считано от февруари 2014 г.
Лидерите на Украйна и Русия ще се срещнат, за да договорят ключови аспекти на окончателното мирно споразумение.
Ключови теми от мирното споразумение, които трябва да бъдат договорени от лидерите:
1. Постоянно и пълно прекратяване на военните действия: условия, наблюдение, санкции за нарушения
2. Гаранции за сигурност и неповтаряне на агресия
3. Териториални въпроси
4. Икономика, компенсация, реконструкция
5. Санкции за нарушаване на споразуменията
6. Сключване на окончателно мирно споразумение