Той е обвинен като подбудител по разследването за отпуснат от Българската банка за развитие (ББР) кредит за 148,5 млн. лв. Гайтански бе задържан с прокурорска мярка за до 72 часа, след като доброволно се предаде на органите на реда. Преди дни, на първа инстанция, Софийският градски съд отказа да го пусне на свобода.
По случая обвиняеми са още бившият изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев и Иван Георгиев, представител на фирмата "Роудуей кънстракшън", получила кредита.
Софийската градска прокуратура днес отново настоя съдът да наложи мярка "задържане под стража" на Гайтански. Според държавното обвинение анализът на документите събрани по делото показва фиктивно обезпечаване на кредита и има опасност Гайтански да окаже натиск ако излезе на свобода и да бъдат унищожени доказателства по делото.
Апелативният съд гледа мярката на Румен Вълка.
В двучасовите си защитни речи адвокатите на Гайтански казаха, че не искат абсолютно никаква мярка за неотклонение, а пълното освобождаване на бизнесмена. Според тях не са представени никакви доказателства за участие в престъпление.
Адвокат Красимир Донков представи списък с документи, които показват размера на платени данъци на стойност 88 милиона лева на свързани с обвиняемия фирми.
Защитата твърди още, че няма документ или свидетел по делото, който да казва че Румен Гайтански се е срещал със Стоян Мавродиев или пък управителния съвет на Българската банка за развитие.
Обвинението е тенденциозно за политически цели и няма да издържи в съда, посочи още един от адвокатите му.
За престъплението, в което е обвинен, законът предвижда от 10 до 20 г. затвор.
По случая обвиняеми са още бившият изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев и Иван Георгиев, представител на фирмата "Роудуей кънстракшън", получила кредита.
Миналата седмица Мавродиев бе обявен за национално издирване с постановление на Комисията за противодействие на корупцията.