Узбекистан и държавите от региона на Централна Азия представляват сериозен интерес за България и ЕС и е наш дълг да работим заедно, за да премахнем всички бариери, които създават проблеми за развитието на нашето сътрудничество.
Това заяви президентът Румен Радев по време на Ташкентския международен инвестиционен форум.
Той отбеляза, че колегата му Мирзийоев му е подарил книга, в която са описани българските икономически възможности.
Събитието ще продължи до 12 юни и ежегодно привлича лидери на големи финансови и икономически организации, за да покаже инвестиционните възможности, които Узбекистан представя в различни сектори, включително енергетика, инфраструктура, селско стопанство, туризъм, минно дело и цифрова икономика.
Снимка: Прессекретариат на държавния глава
Радев определи недостатъчно добрата свързаност като основен възпиращ фактор за задълбочаване на икономическото сътрудничество между Европа и страните от региона на Централна Азия, като по думите му нейното подобряване е от ключово значение за целия Европейски съюз.
"ЕС е на първо място по инвестиции в Узбекистан и Централна Азия и е на второ място като търговски партньор на страните от региона", подчерта Румен Радев.
„България е част от този коридор чрез своите модернизирани черноморски пристанища и втората най-натоварена сухопътна граница за транспорт на стоки в света – тази между България и Турция“, посочи още Румен Радев.
Президентът подчерта възходящия инвестиционен интерес на българския бизнес към Узбекистан в сферата на енергетиката, фармацевтиката и хранително-вкусовата промишленост.
„Виждаме обаче, че това не е достатъчно и трябва да се направи повече. Приветстваме амбицията на Узбекистан да развива ядрена енергия, а страната ни има 50-годишен опит в безопасното и ефективно експлоатиране на ядрени мощности и може да сподели своя опит и експертиза“, допълни той.
„Който държи ключа към евтините технологии за съхранение на електроенергия, държи и бъдещето“, посочи още Румен Радев, акцентирайки върху опита на България в модернизирането на енергийната си мрежа и разработването на съвременни технологии в енергетиката.
Румен Радев даде за пример Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) и опита на български технологични компании в областта на производството на мини и микросателити.
Снимка: Прессекретариат на държавния глава
„Това е деветата ми година като президент. За първи път при визита в чужбина получих като подарък днес от президента Мирзийоев книга, в която са описани българските икономически възможности с имена, индустриални сектори, технологии.
Ще направим всичко възможно да свържем бизнесите и институциите си и да погледнем напред“, допълни още българският държавен глава, който по-рано през деня проведе среща на високо ниво с президента на Узбекистан.
По-късно президентът проведе среща и с председателя на Сената на Върховното събрание на Узбекистан Танзила Норбаева.
Утре Румен Радев и министър-председателят Абдулла Арипов ще участват в закриването на Узбекистанско-българския бизнес форум, който е посветен на възможностите за реализиране на общи проекти.