Руската делегация пристигна в Истанбул за участие в преговорите с украинската страна, насрочени за 2 юни.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че руската делегация, водена от президентския помощник Владимир Медински, е готова да представи на Украйна меморандум за всички аспекти на преодоляването на първопричините за кризата в Истанбул на 2 юни.
Съставът на руската делегация ще бъде същият като в предишния кръг: Медински, заместник-министърът на външните работи Михаил Галузин, началникът на Главното разузнавателно управление на Генералния щаб на въоръжените сили на Русия Игор Костюков и заместник-министърът на отбраната Александър Фомин.
Украинският министър на отбраната и ръководител на делегацията на преговорите Рустем Умеров каза, че Киев "не е против" среща с руската страна, но чака меморандум от Москва преди тя да започне.
Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков нарече това искане неконструктивно. Той подчерта, че основното сега е да продължи процесът на пряко договаряне.
Володимир Зеленски каза днес, че Умеров отново ще ръководи украинската делегация на преговорите в Истанбул.
При пристигането си в Истанбул Медински каза, че утре ще бъдат направени подробни изявления за руската позиция по Украйна.
Ройтерс разпространи текста на проектоспоразумението, което Украйна възнамерява да представи на Русия по време на предстоящите мирни преговори в Истанбул, предава БТА. Документът поставя ясна рамка за прекратяване на военните действия, изграждане на доверие и постигане на дългосрочна сигурност с международно участие.
1. Незабавно и безусловно прекратяване на бойните действия
Предложението изисква пълно спиране на огъня по суша, въздух и вода за минимум 30 дни, с възможност за автоматично удължаване на примирието. Това е основна предпоставка за напредък в мирните преговори. Спазването ще бъде наблюдавано от САЩ с участието на трети страни.
2. Хуманитарни и доверителни мерки
Незабавно връщане на всички депортирани и незаконно разселени украински деца.
Освобождаване на всички цивилни заложници, държани от Русия.
Продължаване на размяната на военнопленници по принципа „всички за всички“, започвайки още след преговорите в Истанбул.
3. Международни гаранции и сигурност
Украйна настоява за силни международни гаранции за своята сигурност. В преговорите ще участват представители на Европа и САЩ. Всякакви бъдещи споразумения трябва да включват механизми за контрол, прилагане и санкции при нарушения.
4. Запазване на суверенитета
Украйна трябва свободно да избира своя външнополитически път, включително стремежа към членство в ЕС и НАТО.
Не се допускат ограничения върху въоръжените ѝ сили или разполагането на сили на съюзнически държави на нейна територия.
5. Териториални въпроси
Придобивките на Русия след 2014 г. няма да бъдат признати от международната общност. Разговори по териториалните спорове ще се водят само след пълно спиране на огъня, като за изходна точка ще служи текущата линия на контакт.
6. Санкции и репарации
Отмяната на санкции срещу Русия ще става поетапно и само при спазване на договореностите.
Замразените руски държавни активи ще бъдат използвани за възстановяване на щетите или ще останат блокирани, докато не бъдат изплатени репарации.
7. Пътна карта и мониторинг
Необходимо е изготвяне на балансирана и реалистична пътна карта за изпълнение на договореностите, с ясни етапи, механизми за проверка и отговорност при неспазване.
окончателно прекратяване на бойните действия;
доверителни мерки;
подготовка на лидерска среща между президентите на Украйна и Русия.
Дългосрочно прекратяване на бойните действия и контролен механизъм
Международни гаранции за сигурност
Решения по териториалните въпроси
Финансови компенсации и план за възстановяване
Санкции за евентуални нарушения
Подписване на финално споразумение