Северна Африка и по-конкретно Сахел - регионът южно от пустинята Сахара - са обхванати от нестабилност заради присъствието на джихадистки групировки, свързани с "Ал Каида" и "Ислямска държава". Борбата срещу тях е затруднявана от нестабилната обстановка в много от страните там, слабостта на институциите, огромната, трудна за контролиране площ и полупустинния терен.
Миналата година в региона при терористични атаки са били убити общо 3885 души при общо 7555 в целия свят. Тоест на Сахел се пада дял от малко повече от половината от жертвите (над 51,4%).
И докато в глобален мащаб като цяло се наблюдава положителна тенденция на намаляване на убитите при терористични нападения от пиковите 11 хиляди през 2015-а - годината, когато атентатите в Париж на 13 ноември разтърсиха света, то в оставащия в миманса Сахел се наблюдава точно обратното: в региона южно от Сахара броят на жертвите е нараснал цели 10 пъти от 2019 г.
Авторите на индекса от австралийския Институт за икономика и мир обясняват този контраст с факта, че бунтовнически и екстремистки групировки "продължават да изместват фокуса си" към Сахел.
"Това подчертава географското изместване на епицентъра на тероризма далеч от Близкия изток към Сахел", подчертават изследователите от базирания в Сидни мозъчен тръст, цитирани от Франс прес.
За сметка на това в западния свят, където дейността на тези терористични организации бе ограничена, се отчита ръст на атаките на "вълци единаци" като тези в Германия в последно време.
Три държави от Сахел - Буркина Фасо, Мали и Нигер - трайно са на първи места по брой жертви от 2017 г. Трябва да се отбележи, че във всяка от тези бивши френски колонии в Западна Африка оттогава бе извършен антизападен военен преврат. Дошлите на власт хунти, които междувременно се сближиха с Русия и Китай, обаче така и не успяват да се справят с проблема.
Мали "губи" една позиция, като вече е на четвърто място, с 604 загинали при терористични актове. Нигер е пети, но пък е регистрирал миналата година най-високия ръст на жертвите - с цели 94% до 930.
Първата десетка включва Буркина Фасо, Пакистан, Сирия, Мали, Нигер, Нигерия, Сомалия, Израел, Афганистан и Камерун.
Преди това, за 14 години, откакто е изчисляван, индексът бе оглавяван само от две държави - Ирак и Афганистан. Това също е показателно за изместването на епицентъра на глобалния тероризъм от Близкия изток към Сахел.
Експерти, цитирани от Би Би Си, обобщават, че военните преврати в Буркина Фасо, Мали и Нигер са били посрещнати с известна надежда, че борбата срещу джихадистите ще се подобри, но всъщност армиите по презумпция не са в състояние да управляват ефикасно. В резултат групировки, свързани с "Ал Каида" и "Ислямска държава", са увеличили териториите, които контролират в трите страни.
Сахел се простира от западното крайбрежие на Африка в източна посока. Според дефиницията, използвана при изчисляването на индекса, регионът включва части от 10 държави: Буркина Фасо, Мали, Нигер, Камерун, Гвинея, Гамбия, Сенегал, Нигерия, Чад и Мавритания.
Освен споменатите в началото причини, друг фактор, който благоприятства разпространението на тероризма, е бързият ръст на населението и липсата на перспектива за младите хора. Близо две трети от населението на Сахел са на възраст под 25 години, пише БТА.
А тероризмът има едно изключително опасна характеристика: той не признава държавните граници и се разпространява изключително бързо. Според експерти, цитирани от Би Би Си, разпространението му по-нататък в Африка просто е въпрос на време. Те споменават по-конкретно две страни на западното крайбрежие на континента - Бенин и Того. Впрочем в Того миналата година са били регистрирани 10 атаки, взели 52 жертви - най-много, откакто се изчислява индексът.
Борбата с тероризма е обречена без добра воля от страна на засегнатите държави, сътрудничество между техните въоръжени сили и бърз обмен на разузнавателна информация. Плюс мерки за подобряване на социално-икономическото положение в по-дългосрочен план.