„Чл.99, ал.5 от КРБ (Изм. и доп. - ДВ, бр. 106 от 2023 г.) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът, след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.“
1. Президентът трябва да проведе консултации с парламентарните групи?!
2. По предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок?!
След второто действие става много интересно. На практика кандидата за служебен министър-председател е лице, заемащо държавна длъжност. Откъде този кандидат ще има на разположение подготвени хора за министри зам.-министри и т.н, за да предложи състав на служебно правителство?
Тук основателно възниква въпроса-това служебно правителство ли е или партийно такова. Как ще изглежда Росен Желязков като министър-председател на служебно правителство, което трябва да организира изборите? Нима политиците са забравили „Костинбродската афера“? Не беше ли именно Росен Желязков обвиняван за главен герой в тази афера?
За някои от възможните кандидатури Конституцията влиза в противоречие с европейското законодателство. В такива случаи на законодателна колизия предимство има европейското законодателство. В тази колизия влизат представителите на БНБ и на Сметната палата. Погледнато от тази гледна точка шестима от потенциалните кандидати вече би трябвало да са отписани. Остават фигурите на Омбудсмана и неговия заместник.
Омбудсмана очаква назначение в Страсбург, а неговия заместник подаде внезапно оставка. В крайна сметка от деветте възможности остана само една-тази на Росен Желязков.
Какво се случва ако всички възможни кандидатури откажат да заемат поста на служебен министър-председател? Май никой не може да даде отговор на този въпрос. Неслучайно бащите на Конституцията бяха предвидили при предсрочни избори служебното правителство да се назначава от президента. Неслучайно те бяха предвидили и разпускане на парламента, но сегашните политици решиха, че са много умни! Оказа се, че не са.
Димитър Байрактаров, MEDIAMALL