Група страни, сред които САЩ и Франция, призоваха за "незабавно спиране на огъня" по границата между Израел и Ливан. Това съобщиха агенциите, като се позоваха на обща декларация на държавите, отправили апела, предава БТА.
"Приканваме за незабавно спиране на боевете по цялото протежение на ливанско-израелската граница, за да се даде шанс за постигане на дипломатическо споразумение". Това се казва в съвместното изявление, подписано още от Австралия, Канада, Германия, Италия, Япония, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар и Евросъюза. "Призоваваме всички страни, включително правителствата на Израел и Ливан, да приемат без отлагане спирането на огъня."
В декларацията създалото се положение по границата между Ливан и Израел е определено като "нетърпимо". "То крие опасност от по-голямо изостряне на напрежението в региона". Това се допълва в документа.
По думите на Баро Франция, бившата колониална владетелка на Ливан, и САЩ са съгласували със засегнатите страни "окончателните параметри на дипломатическия изход от кризата". Дипломат номер едно на Париж добави, че "войната не е неизбежна".
Американският заместник постоянен представител в ООН Робърт Уд призова Съвета да подкрепи дипломатическите усилия. Той обаче не даде подробности относно плана за спиране на огъня.
"Работим с други страни по предложение, което се надяваме да донесе спокойствие и да позволи обсъждането на дипломатическо решение", каза той.
Ливанският премиер Наджиб Микати подкрепи френско-американската инициатива. По думите му тя "се радва на международна подкрепа и която ще сложи край на тази нечистоплътна война".
Израелският постоянен представител в ООН Дани Данон каза пред журналисти в централата на Обединените нации, че желанието на Израел е да се стигне до спиране на боевете и връщане на хората от пограничните райони по домовете им: "Всички искаме това. То ще се случи или преди, или след война. Надяваме се да е преди."
В обръщение към Съвета снощи Данон не спомена нищо за преговори за прекратяване на огъня. Въпреки това той посочи, че страната му "не се стреми към пълномащабна война".
И Данон, и Микати потвърдиха ангажимента на правителствата си към резолюцията на Съвета за сигурност, сложила край на войната между Израел и Хизбула в Ливан през 2006 г. Въпреки че така и не е изпълнена докрай, тя предвижда спиране на бойните действия, изтегляне на израелските сили и замяната им от части на ливанската армия и сини каски на ООН и разоръжаване на всички въоръжени групировки, включително на Хизбула, отбелязва Асошиейтед прес.
В изявление президентите на САЩ и Франция Джо Байдън и Еманюел Макрон призоваха за уреждане на ситуацията по границата "така, че мирните граждани да могат да се завърнат по домовете си".
Двамата лидери допълват, че "в последните дни са работили по общ призив за временно примирие, което да даде шанс на дипломацията и да предотврати по-нататъшното изостряне на противопоставянето в региона".
„Ние нанасяме на Хизбула удари, които тя никога не си е представяла. Правим това с пълна сила и с хитрост. Едно нещо ви обещавам: няма да се успокоим, докато те не се върнат по домовете си“, каза Нетаняху.
По-рано на 25 септември израелската армия (ЦАХАЛ) нанесе удари по над 280 цели на Хизбула в Ливан. Бейрут заяви, че 51 души са загинали вследствие на атаките, а над 220 са били ранени.
Главнокомандващият на ЦАХАЛ генерал-лейтенант Херци Халеви нареди на военнослужещите да бъдат в готовност за евентуална сухопътна атака в Ливан.