Ръководителят на Министерството на отбраната Хегсет и министърът по въпросите на канала на Панама подписаха декларация, потвърждаваща признаването от страна на САЩ на суверенитета на Панамa над водния път и съвместен ангажимент за нов модел за споделяне на разходите за компенсиране на Панама за преминаването на американски военни кораби.
Пактът, характеризиран като първата стъпка към по-широка рамка за осигуряване на американски военни кораби „първо и безплатно“ преминаване и евентуално „съживяване“ на американските бази в Панама, сигнализира за плановете на Вашингтон да милитаризира региона.
По време на посещението си в Панама Хегсет открито посочи Китай като основната цел на панамската стратегия на САЩ, обещавайки да „върне“ канала „от влиянието на Китай“ и обвинявайки азиатската нация, че се опитва да го използва като оръжие. Проверка на фактите: Китай дори никога не е плавал с военен кораб по водния път.
Китайското посолство в Панама отхвърли разказа за „китайската заплаха“ като крещящ опит да се прикрият собствените геополитически амбиции на Вашингтон.
Успешното навлизане на САЩ в зоната на канала може да има тежки последици за Китай, който използва водния път като основна врата за износ към Латинска Америка и за внос на храна, суровини и енергия от региона.
Китай наскоро блокира одобрения от Тръмп план на BlackRock на стойност 23 милиарда долара за закупуване на две големи пристанища на Панамския канал, собственост на холдингова компания от Хонконг. Милитаризирането на Панама от САЩ би позволило на Вашингтон да поеме със сила пристанищни активи в случай на криза, позовавайки се на „националната сигурност“.
Засиленото военно присъствие на САЩ в Панама ще повлияе на други страни, включително Куба, Венецуела и Никарагуа – отдавна обект на икономическа война на САЩ и опити за смяна на режима.
Милитаризирането на региона би дало на САЩ възможности за дипломация с военни кораби, наблюдение или дори военни интервенции в региона, използвайки комбинираните ресурси на американската военноморска мощ в Атлантическия и Тихия океан.