Администрацията на американския президент Доналд Тръмп е отнела правото на Харвардския университет да приема чуждестранни студенти. Решението беше обявено от Министерството по вътрешна сигурност, като се посочва, че е прекратена акредитацията на университета по Програмата за студенти и посетители на обмен. Това означава, че Харвард вече няма да може да записва нови чуждестранни студенти, а обучаващите се в момента ще трябва да се прехвърлят в други учебни заведения или ще загубят законовия си статут в САЩ.
Министърката по вътрешна сигурност Кристи Ноум обвини университета, че е "насърчавал насилие и антисемитизъм", както и че е "координирал действия с Китайската комунистическа партия". Тя подчерта, че за университетите е привилегия, а не право, да наемат чуждестранни студенти и да използват високите им такси за попълване на своите многомилиардни фондове.
Този ход е част от по-широката кампания на Тръмп срещу елитни университети, които според него насърчават радикално леви, марксистки и антиамерикански възгледи. Президентът критикува Харвард и заради ангажирането на влиятелни фигури от Демократическата партия на преподавателски и ръководни постове.
Министерството на образованието на САЩ вече обяви, че спира новите федерални изследователски грантове за Харвард, докато университетът не демонстрира „отговорно управление“. Подчертано беше, че мярката не засяга студентската финансова помощ. Ведомството също така отправи критики за липса на дисциплина, случаи на расова дискриминация и отсъствие на разнообразие от гледни точки в университета.
Президентът на Харвард заяви, че няма да се поддаде на натиска от страна на правителството.