22 Юни
София 25.1 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

САЩ подготвят най-мащабния си военен парад от десетилетия (ВИДЕО)

11/06/2025 16:15
сащ подготвят мащабния военен парад десетилетия видео
Последният американски военен парад е бил проведен на 8 юни 1991 г. Той отпразнува победоносното приключването на войната в Персийския залив.

Щатите се подготвят за най-големия си военен парад от десетилетия.

На 14 юни ще бъде проведено мащабно честване по повод 250-годишнината на Армията на САЩ.

Тъй като датата съвпада с 79-ия рожден ден на Тръмп, някои наричат събитието и "парада на Тръмп". 

Очаква се в парада да участват 6 600 войници (от поне 11 корпуса и дивизии от цялата страна), над 150 бойни машини, 50 хеликоптера и няколко хиляди цивилни лица.

Парадът ще има и историческа част проследяваща развитието на американската ария от създаването ѝ до нейното бъдеще.

Това е най-големият американски военен парад след Втората световна война, като в него участват около 8000 войници и машини като танковете M1A1 Abraham, ракетоносци с Tomahawk, ПВО комплекси MIM-104 Patriot и селекция от самолети.

През първия си мандат Тръмп имаше план за по-мащабен военен парад, включващ всички клонове на въоръжените сили на САЩ.

Честването с парад само на армията се счита като "по-евтина" алтернатива. Очаква се разходите да варират между 25 и 45 милиона долара.

Парадът ще следва маршрут от Пентагона до Националния мол (National Mall) в столицата Вашингтон. Шествието ще започне в 1:30 часа българско време на 15 юни.

Тежки верижни машини ще бъдат разположени в близост до мемориала на Линкълн, откъдето ще се присъединят към марша. 

Щурмови хеликоптер Boeing AH-64 Apache

AH-64 Apache е най-известният боен хеликоптер в арсенала на Съединените щати. Проектиран да ловува и унищожава танкове, както и да оказва близка огнева поддръжка на пехотата, той комбинира мощно въоръжение, броня и авангардни технологии.

AH-64 е двуместен хеликоптер с два газотурбинни двигателя, способен да лети на ниска височина и при вражески огън. Максималната скорост е 365 км/ч, а бойният радиус е 480 км.

Основното оръжие на AH-64 Apache е 30-милиметрово автоматично оръдие M230, монтирано под носа.

На четири външни пилона могат да се разположат комбинация от противотанкови ракети AGM-114 Hellfire, неуправляеми ракети Hydra 70 и ракети "въздух-въздух" Stinger.

Уникалната система за управление на огъня, вкл. сензори в инфрачервения и радарен спектър, му позволява да открива и атакува цели при всякакви условия.

Apache доказва бойните си качества още във войната в Персийския залив, като унищожава стотици иракски бронирани машини с минимални собствени загуби.

Транспортни вертолети Boeing CH-47 Chinook и Sikorsky UH 60 Black Hawk

На парада ще видим два транспортни вертолета.

CH-47 Chinook е един от най-успешните хеликоптери в историята. Показателно за това е, че производството му не е спирало от 60 години. Американската армия използва машината от дебюта й през 1962 г. 

Boeing CH-47 Chinook е тандемен роторен хеликоптер, разработен от американската роторна компания Vertol и произведен от Boeing Vertol. Той е с доста необичаен външен вид. Двата му ротора са разположени в началото и в края на фюзелажа.

При дебюта си CH-47 се оказва един от най-бързите хеликоптери с максимална скорост от 310 км/ч. Круизната скорост е малко по-ниска и е 296 км/ч. Дори днес тези характеристики продължават да са актуални.

Всеки двигател има 4 733 к.с. Диаметъра на роторите е 18 метра. Дължината на фюзелажа е 16 метра.

CH-47 Chinook може да измине 740 километра с пълно зареждане на резервоарите си. Той може да носи 10 886 килограма полезен товар. Що се отнася за транспорта на войниците, хеликоптерът може да превозва между 33 и 55 души на борда си.

Една от последните модификации се появява през 2020 година. Това е CH-47F Block 2, като версията е с по-мощен двигател и повишена издръжливост. Планирано е Block 3 да дебютира през 2025 година.

Sikorsky UH-60 Black Hawk е един от най-известните и използвани военни хеликоптери в света, символ на американската армейска авиация от края на 70-те години до днес.

Проектиран като наследник на UH-1 Huey, Black Hawk е създаден с цел да осигури по-голяма скорост, товароносимост, защита и надеждност на бойното поле.

Влиза на въоръжение в САЩ през 1979 г. и оттогава е произведен в над 4 000 броя, включително и в множество варианти за различни мисии.

UH-60 се отличава със способността си да превозва 11 напълно екипирани войници или до 1 200 кг вътрешен товар, както и до 4 000 кг външен товар, окачен на кука.

Въоръжението му включва странично монтирани картечници M240 или GAU-19, а в някои варианти - и ракети или допълнителни системи за самозащита.

Благодарение на турбиновите си двигатели, здравата конструкция и усъвършенстваната авионика, Black Hawk може да оперира при трудни атмосферни условия, денем и нощем.

UH-60 Black Hawk участва в почти всички значими конфликти, в които САЩ са замесени - от операция "Пустинна буря", през Балканите, Ирак и Афганистан, до специални мисии като тази за ликвидирането на Осама бин Ладен.

Днес Black Hawk продължава да бъде гръбнакът на тактическата въздушна мобилност на САЩ и съюзниците ѝ, с модернизирани версии като UH-60M и бъдещи планове за замяна с още по-иновативни машини.

Летящите крепости Boeing B-17

Boeing B-17 Flying Fortress е един от най-емблематичните стратегически бомбардировачи на Втората световна война и символ на американската въздушна мощ.

Проектиран в края на 30-те години, B-17 е създаден за дълги полети на висока надморска височина с тежко въоръжение и здрава конструкция.

Самолетът разполага с до 13 картечници калибър 12.7 мм и може да носи около 5 тона бомбен товар. При мисии в дълбочина той обикновено носи 2 000 килограма бомби, скрити във вътрешния му отсек.

B-17 се прочува с масовите си бомбардировки над нацистка Германия. "Летящите крепости" участват в стотици мисии, включително над заводите в Рур, летищата и градовете в Берлин, Дрезден и Хамбург.

Известен със своята издръжливост, B-17 често се връща в базите си с тежки повреди, но с оцелял екипаж - нещо, което го превръща в легенда сред съюзническите пилоти.

До края на войната са произведени над 12 000 броя, а след нея някои B-17 намират нов живот като спасителни, разузнавателни и пожарогасителни самолети.

Днес малък брой реставрирани "Летящи крепости" все още летят на въздушни шоута, пазейки спомена за бомбардировач, който осъществява масови бомбардировки срещу Третия райх.

"Въздушният влак" Douglas C-47

Douglas C-47 Skytrain е един от най-значимите транспортни самолети на XX век, изиграл ключова роля по време на Втората световна война.

Произведен на базата на гражданския Douglas DC-3, C-47 е адаптиран за военни нужди с подсилена конструкция, голяма товароносимост и заден товарен люк.

Самолетът може да превозва до 28 напълно екипирани парашутисти или над 3 тона товари, включително оръжие, боеприпаси и медицински материали.

C-47 се използва във всички театри на войната - от десанта в Нормандия до операциите в Тихоокеанския регион.

Именно с този самолет са извършени мащабните въздушни десанти по време на операция "Овърлорд", а по-късно той играе централна роля в снабдяването на обсадения Берлин по време на Берлинския въздушен мост (1948-1949).

Надежден, здрав и лесен за поддръжка, C-47 печели уважението на пилотите и войниците, които често го наричат "работният кон" на Съюзниците.

Въздушният ветеран P-51 Mustang

P-51 Mustang е един от най-емблематичните изтребители на Втората световна война, известен със своята скорост, маневреност и ефективност във височинен бой.

Създаден от германския инженер Едгар Шмюд в САЩ, P-51 съчетава мощен 12-цилиндров двигател с 1490 к.с.и върхова аеродинамичност. Резултатът е максимална скорост от над 700 км/ч

Самолетът може да достигне до 12 000 метра надморска височина, а максималният му обсег е 2 656 км.

Оборудван с шест 12.7-милиметрови картечници и възможност за носене на бомби и ракети, P-51 Mustang играе ключова роля в съпровождането на американски бомбардировачи над Европа, като записва близо 5000 въздушни победи.

Това го превръща в символ на американското въздушно превъзходство и важен фактор за успеха на САЩ във Втората световна война.

След войната Mustang остава в употреба, включително в Корейската война, и е официално пенсиониран от американската армия чак през 60-те години. 

Най-модерният американски танк M1A2 SEPv3 Abrams

M1 Abrams е единственият танк на служба в американската армия. Дебютирал преди около 40 години, той е въоръжен с 120-милиметрово гладкоцевно оръдие, една 12.7-милиметрова картечница и две 7.62-милиметрови картечници.

Бронята е съставена от пластове от стомана, керамика, кевлар, специални полимери и плочи от обеднен уран.

Двигателят е газово-турбинен и има мощност от 1500 к.с. Теглото на танка е около 60 тона, а максималната скорост - 72 км/ч.

M1A2 SEPv3 е най-новата модификация на танка. Оръдието е снабдено с по-добра електроника и нови боеприпаси.

Снарядите AMP могат да се снаряди могат да се програмират за различни цели (бетонни укрития и бункери, бронирани машини или пехота).

Бронята е и с реактивен слой, а танкът е с добавена израелска система за активна защита - Trophy APS. Тя прихваща и нущожава противотанкови ракети. Електрониката на танка е цялостно подобрена, а кабината - дигитализирана.

Пентагона разработва и още по-нова версия - SEPv4. Тя ще има още по-усъвършенствани сензори и изкуствен интелект. 

Танкът от Втората световна война M4 Sherman

M4 Sherman американски танк, произвеждан в периода 1942 - 1945 година. Бронята му под ъгъл и високата му мобилност го превръщат в може би най-успешния западен танк през Втората световна война.

M4 Sherman е кръстен на генерал Уилям Шърман, участник в гражданската война в САЩ.

Ранните версии са със 75 милиметрово оръдие, което по-късно е променено на 76 мм. Има и версия със 105-ммилиметрова гаубица за поддръжка на пехота. 

Дебелината на бронята е от 25 мм до 75 мм , в зависимост от модела и мястото (челна, странична, задна). Тя отстъпва на немските Panther или Tiger, но американският танк наваксва това с повече произведени бройки.

Произведен в около 50 000 бройки, M4 Sherman се превръща в символ на американската военна индустрия.

Бойни машини Bradley

"Брадли" е верижна среднобронирана машина, въоръжена с 25-милиметрово оръдие. Кръстена е на американския генерал от Втората световна война - Омар Брадли. Тя е разработена в края на Студената война, като американския отговор на съветските машини от семейството на БМП.

Машината се управлява от екипаж от трима души и, в зависимост от модела, може да транспортира 7 войници по бойното поле.

Bradley може да носи боеприпас от 7 ракети TOW известни като "убийци на танкове".

Обсегът им е между 3000 и 3750 метра, но те могат да се използват само, когато машината не се движи.

В годините Bradley се доказва като една от най-добрите бойни машини на пехотата в света и САЩ нямат планове да пенсионират скоро машината.

Бойни машини Stryker

През 1999 година САЩ решават, че им трябва среден клас бронирана машина. Тя трябва да е по-лека и лесна за разгръщане на бойното поле от M2 Bradley, но да предлага повече защита от Humvee. Така се раждат тъй наречените "Страйкъри".

Stryker тежи около 19 тона и се задвижва от 7.2-литров 6-цилиндров дизелов двигател Caterpillar C7. Мощността му е 350 конски сили.

Осем-колесната машина има максимална скорост от 97 км/ч, а с пълен резервоар може да измине 500 километра. Stryker може да превозва до 9 войника, а самата машина се транспортира лесно по въздух.

Корпусът на Stryker е конструиран от стомана с висока твърдост.

Машината е снабдена с керамична броня, която предлага цялостна защита срещу 14,5 мм бронебойни боеприпаси и артилерийски фрагменти от 155 мм изстрели. В допълнение към интегралната керамична броня са разработени допълнителни пакети, като добавяне на реактивна броня.

Базовата версия на "Страйкър" е въоръжена с 12,7 милиметрова и 7,62 мм картечница. Наличен е и 40 мм гранатомет.

Към платформата може да се интегрира система за изстрелване на противотанкови ракети FGM-148 Javelin или за ПВО ракети Stinger. Има и версия с купол и 30-милиметрово автоматично оръдие.

Още новини четете в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Новините от днес

Времето тази седмица

София Неделя 22.06.2025 25.1 °C
Варна Неделя 22.06.2025 26.3 °C
Бургас Неделя 22.06.2025 27.3 °C
Пловдив Неделя 22.06.2025 27.4 °C
Стара Загора Неделя 22.06.2025 27.7 °C
Русе Неделя 22.06.2025 27.6 °C
Благоевград Неделя 22.06.2025 25.7 °C

Дневен хороскоп