Жилищни асоциации, каквито са сдруженията за етажната собственост, вече могат да кандидатстват пред банки за заеми. Това стана възможно след като Европейският инвестиционен фонд подписа гаранционни споразумения за 300 млн. лева с четири банки в подкрепа на фирми, физически лица и жилищни асоциации.
Европейският инвестиционен фонд, Пощенска Банка, ПроКредит Банк България, ОББ и УниКредит Булбанк подписаха първите гаранционни споразумение по линия на Националния план за възстановяване и развитие. Домакин на събитието беше Министерството на иновациите и растежа (МИР), като сред официалните лица бяха Милена Стойчева, министър на иновациите и растежа, Мартин Гиков, заместник-министър на иновациите и растежа.
Документите по линия на ЕИФ подписа Винсент Ван Стийнсел, директор "Финансови програми" на Фонда, а от страна на банките под документа подписи поставиха Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка, Камелия Минева и Румяна Тодорова – изпълнителни директори на ПроКредит Банк, България, Десислава Симеонова, изпълнителен директор на ОББ и Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.
Христо Стоянов, представител на ЕИФ в България, Марина Кирова, съветник "Икономическо управление Европейски семестър" към Представителството на Европейската комисия в София също присъстваха на церемонията по подписването в Министерството на иновациите и растежа.
Европейското финансиране е за зелен преход и устойчив растежа на малките и средни предприятия в България. В рамките на Гаранцията за конкурентоспособност на малките и средни предприятия, в размер на 150 млн. лв., банките ще предоставят заеми при преференциални условия на малки и средни фирми, за да подпомогнат укрепването на тяхната устойчивост и повишаване на тяхната производителност на фона на икономическа несигурност.
Вторият финансов инструмент е Гаранцията за устойчивост в за 150 млн. лв. и ще бъде насочен към инвестиции в действия по климата, енергийна ефективност и възобновяема енергия от малки и средни компании и жилищни асоциации в подкрепа на прехода към зелена икономика.
„Благодарение на отличното сътрудничество с българските власти и банките, които са наши партньори в страната, ЕИФ успя в рекордно кратки срокове да даде старт на реалното финансиране от тези гаранционни инструменти. С днешните споразумения ще се предостави възможност на малките и средните предприятия да разширят и модернизират своята дейност и да дадат своя принос за постигане на едно по-зелено бъдеще“, коментира директорът Винсент Ван Стинсел.
Министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева посочи, че чрез гаранциите по новата финансираща програма на Европейската инвестиционна банка и ЕИФ не само ще се насърчат инвестициите за действия в областта на климата, но и ще укрепят устойчивостта и конкурентоспособността на българския бизнес. Тя подчерта, че от началото на мандата на програмата JEREMIE, сътрудничеството с ЕИФ помага за трансформирането на българската икономика.
Петра Димитрова