Министърът по европейските въпроси на Унгария Янош Бока заяви, че е трудно да се водят конструктивни преговори с Украйна за присъединяване към Европейския съюз, докато Киев, според Будапеща, провежда "информационни и разузнавателни" операции на територията на Унгария.
Коментарът му дойде в момент на сериозно изостряне на двустранните отношения между Будапеща и Киев, пише Kyiv Independent.
Изявлението на Бока последва твърдението на Службата за сигурност на Украйна (СБУ) от 9 май, че е разкрила унгарска мрежа за военен шпионаж, действаща в Закарпатието.
Двама души са били задържани по подозрение в шпионаж срещу украинската държава.
"В такава обстановка е трудно да се водят реални и конструктивни преговори относно разширяването на Европейския съюз", заяви Бока пред журналисти в Брюксел преди заседанието на Съвета по общи въпроси на ЕС.
След шпионския скандал, Будапеща обяви, че замразява разговорите с Киев по дългогодишния спор за правата на унгарското малцинство в Украйна.
Унгария многократно е обвинявала Украйна в дискриминация срещу унгарското малцинство в Закарпатието, особено по отношение на закона за езика, който изисква поне 70% от обучението след пети клас да се провежда на украински език.
Украйна отрича обвиненията и подчертава, че езиковата политика цели да насърчи националното единство.
В отговор Киев обвинява Будапеща в подкопаване на украинския суверенитет чрез политическа намеса, раздаване на двойно гражданство и подкрепа за опозиционни сили в страната.
Заседанието на Съвета в Брюксел днес включва и дебат по възможността за отнемане на правото на глас на Унгария в рамките на ЕС.
Член 7 позволява замразяване на определени права на държавата членка, включително правото на глас в Съвета, ако има системни нарушения на основните ценности на Съюза.
Идеята за санкции срещу Будапеща отново набира скорост заради заплахата от вето върху евентуалното приемане на Украйна в ЕС.
На фона на продължаващата война в Украйна и изострящата се геополитическа криза, позицията на Унгария остава "трън в петата" на ЕС.
Орбан последователно се противопоставя на санкции срещу Русия и блокира военната помощ за Украйна, като поддържа тесни връзки с Кремъл.
Според анализатори настоящият дипломатически конфликт с Киев може да се използва като допълнителен инструмент за натиск и политически изгоди.
Макар и да не е първият сблъсък между Унгария и Украйна, този път напрежението се разгръща на фона на активни дискусии за бъдещето на европейското разширяване и усилията за укрепване на единството в ЕС - задача, която изглежда все по-трудна.