Преговорите между двете държави продължават втори ден в Лондон под сянката на тиха дипломация.
Кратък коментар направи до момента единствено американският министър на търговията Хауърд Лътник, който заяви днес, че търговските преговори с Китай вървят добре.
Двете страни се опитват да постигнат пробив по въпроса с контрола върху износа, който застрашаваше с ново напрежение между двете суперсили.
"Преговорите продължиха цял ден вчера и очаквам да продължат и днес", каза Лътник пред репортери.
"Вървят добре и прекарваме доста време заедно", допълни той, цитиран от "Ройтерс".
Преди това те взаимно се обвиниха в опити да блокират световните производствени вериги, предаде Dir.bg.
Белият дом даде сигнал, че може да облекчи наложените наскоро ограничения за износ на стоки като полупроводници, ако Китай ускори доставките на редкоземни елементи и магнити, които са от решаващо значение за американската икономика.
Напрежението около редкоземните метали, което предизвика тревога в бизнес средите по света, избухна след предварителната сделка в Женева миналия месец за намаляване на митата — стъпка, която временно успокои инвеститорите и страховете от нова глобална икономическа криза.
Все пак пазарите успяха да наваксат голяма част от загубите благодарение на договорките в Женева между двете най-големи икономики в света.
Вторият кръг от преговорите между САЩ и Китай, който последва след телефонен разговор между Тръмп и китайския президент Си Дзинпин миналата седмица, дойде в ключов момент и за двете икономики.
Въпреки че ефектът върху инфлацията и заетостта в САЩ засега е ограничен, митата разклатиха доверието на бизнеса и домакинствата, а доларът остава под натиск.
Преговорите се водят от американския финансов министър Скот Бесент, Хауърд Лътник и търговския представител Джеймисън Гриър, а китайската делегация е оглавена от вицепремиера Хъ Лифън.
Двете страни преговаряха почти седем часа в понеделник и подновиха разговорите във вторник сутринта, като се очакват изявления по-късно през деня.
Присъствието на Лътник, чието министерство отговаря за контрола върху износа на САЩ, показва колко ключова роля вече играят редкоземните елементи.
Той не участваше в женевските разговори, когато беше постигнато 90-дневно споразумение за отмяна на част от високите мита.
Китай почти монополизира производството на редкоземни магнити — важен компонент за електромобилите, и решението му през април да спре износа на критични минерали наруши световните вериги за доставки.
Икономическият съветник на Белия дом Кевин Хасет заяви, че очаква ограниченията от страна на САЩ да бъдат облекчени, а доставките на редкоземни елементи възобновени, щом бъде постигнато споразумение в Лондон.
Той обаче уточни, че облекчаването няма да включва най-усъвършенстваните AI чипове на Nvidia, заради опасения, че те могат да бъдат използвани за военни цели от Китай.
"Говорим за възможно премахване на контрола върху други полупроводници, които също са много важни за тях", добави Хасет.