Вулканът Етна изригна отново, като този път предизвика впечатляващ стълб от дим и пепел, който се издигна на над 5000 метра височина. Италианският институт по геофизика и вулканология (INGV), който наблюдава поведението на гигантския вулкан, съобщи, че събитието може да е свързано с пирокластичния поток в резултат на срутването в 11:24 ч. този понеделник на югоизточния кратер. Събитието засега не е навредило на местното население или на многото туристи, които в момента са на остров Сицилия.
"Според предварителните наблюдения лавата не изглежда да е надхвърлила ръба на Лъвската долина. В същото време експлозивната активност в Югоизточния кратер е образувала фонтан от лава", съобщи INGV. „Вулканичният трус е достигнал много високи нива, като центърът на източниците е разположен в района на югоизточния кратер. Инфразвуковата активност също е повишена, като събитията са в съответствие с югоизточния кратер“, добавиха те.
Втази връзка центърът добави, че всяко развитие в това отношение ще бъде съобщено своевременно, ако е необходимо, въпреки че, както властите на острова също подчертаха, няма непосредствена опасност за хората. Затова засега основното нещо, което се препоръчва, е туристите да избягват района, особено върха на вулкана, "поради възможна еволюция на феномена", който се наблюдава с "максимално внимание", както каза и сицилианският губернатор Ренато Шифани.
"Стромболианско" изригване
Всъщност INGV съобщи, че за първи път е регистрирала промени в активността на вулкана в 00:39 местно време днес, изяснявайки, че това е продължаващо "Стромболианско" изригване. Размерът на изригванията на Стромбол може да варира, но те обикновено се характеризират с периодични експлозии, които възникват поради наличието на газ в магмената камера на вулкана.
В резултат на това, когато газовите мехурчета достигнат повърхността, те могат внезапно да се спукат, изхвърляйки материал в небето. Феноменът не е различен от отделянето на газ от газирана напитка и може да бъде опасен за въздушния трафик. Все пак, поне за момента, най-близкото летище в Катания продължава да работи нормално, може би поради богатия опит в наблюдението на този вулкан.
"Добрият" гигант
Всъщност планината Етна в Сицилия, една от най-големите в Европа, с височина 3322 метра, остава активна, изхвърляйки газ и нажежени камъни на редовни интервали няколко пъти в годината, което изисква постоянно наблюдение от власти, специализирани в сеизмологията и вулканологията. Това кара някои учени да го смятат за по-контролиран от Везувий в Неапол, чието последно изригване е през 1944 г., или Флегрейските полета, разположени в същия район, които изригват през 1538 г.
В случая на Етна последното голямо изригване се случи миналия февруари, когато беше необходимо да се спрат операциите на близкото летище.