Сирийски граждани в столицата Анкара и в много други големи турски градове днес празнуваха падането на режима на сирийския президент Башар ал Асад, предаде БТА.
Голяма част от турските граждани обаче са притеснени от спонтанните шествия на сирийските бежанци по улиците на градовете. Турските граждани масово споделят безпокойството си в социалните мрежи.
Голямо шествие на празнуващи сирийци бе организирано днес в анкарската община Алтъндаг, информира електронното издание на в. „Анадолу газете“.
Празнуващите се събраха в квартал Ендер (в района Алтъндаг). Те издигнаха различи лозунги и сирийски флагове.
Жителите на квартала, които станаха свидетели на празненствата, заснеха събитието с камерите на телефоните си и споделяха кадрите в социалните мрежи. Видеата, които за кратко време достигнаха до широка аудитория, станаха сред най-дискутираните теми в социалните мрежи. Става ясно, че реакциите на турските граждани са смесени.
„Притеснява ни фактът, че тези тържества се провеждат по улиците на Турция. Те са тук заради ситуацията в собствената си страна, но не е редно да организират подобни прояви тук“, пише потребител в социална мрежа.
Същевременно други потребители посочиха, че сирийците празнуват с надеждата за истински край на войната, която продължи години наред.
Празненства на сирийците бяха организирани днес в цяла Турция, включително в мегаполиса Истанбул, в Бурса, Хатай, Кахраманмараш, Ескишехир, Адана, Коня, Кайсери, Килис, Шанлъурфа, информира в. „Хюриет“.
Една от най-големите демонстрации на празнуващи сирийци бе организирана в Кахраманмараш. Той бе епицентър на унищожителните земетресения на 6 февруари м.г. Хиляди сирийци участваха в празничното шествие в Кахраманмараш, който се намира недалеч от границата със Сирия, посочва изданието.
Милиони сирийци пристигнаха в Турция след гражданската война, започнала в Сирия през 2011 г.
На 20 ноември министърът на вътрешните работи Али Йерликая обяви, че броят на сирийците в Турция е намалял до 2 935 742 души.
Турция издава на сирийците, които търсят убежище на територията ѝ след началото на войната в Сирия през 2011 г., статут на временна закрила. Освен тях в Турция живеят и сирийци с временни разрешения за пребиваване, както и нерегистрирани сирийци, които са разглеждани като нелегални имигранти.
Според данни на опозицията броят на имигрантите в Турция е над 10 млн. души, повечето от които са сирийци и афганистанци.
Такива митинги имаше на емблематичните площади "Трафалгар" в Лондон и "Република" в Париж. В няколко германски града също имаше подобни прояви. В Мадрид демонстранти се събраха пред сградата на сирийското посолство. Подобна демонстрация се проведе и пред сградата на посолството на Сирия в Стокхолм. Демонстрации имаше и във Дания и Финландия.
За демонстрации на ликуващо множество се съобщава и в съседни на Сирия страни, сред които в град Бар Елиас в Ливан или в Ербил в Иракски Кюрдистан.
Подобни прояви имаше и в Турция, в Сърбия, Гърция и в Кипър.